سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

رونق تولید کفش بیرجندی در گرو تأمین سرمایه - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

رونق تولید کفش بیرجندی در گرو تأمین سرمایه

رونق تولید کفش بیرجندی در گرو تأمین سرمایه


چرخیدن چرخ کفاشان سنتی بیرجندی نیازمند تأمین سرمایه است

چرخیدن چرخ کفاشان سنتی بیرجندی نیازمند تأمین سرمایه است.

آقای نخعی که سالهاست کارش تولید کفش های بیرجندی است می گوید: مواد اولیه مانند چرم را از کارخانه های تبریز خریداری می کند اما چون نقدینگی ندارد و کارخانه ها به او چرم با خرید مدت دار نمی دهند نمی تواند کارش را گسترش دهد .

وی با اشاره به اینکه سالانه بین 2 تا 3 هزار جفت کفش بیرجندی تولید می کنم گفت:هم اکنون این تعداد کفش  با یک چرخ آماده می شود و روزانه 8 تا 10 جفت تولید می شود اما اگر بودجه بیشتری باشد و بتوانم چرخ های بیشتری به کارگاه اضافه کنم تولید در طول روز به چندین برابر افزایش می یابد.

نخعی با بیان اینکه هم اکنون در کارگاه تولید کفش بیرجندی برای 4 نفر اشتغالزایی شده است افزود: به 4 چرخ جدید دیگر نیاز داریم .

او در ادامه به گزارش خبری که صدا و سیما، پارسال از کارگاه او تهیه کرده اشاره می کند و می گوید:پارسال پخش این گزارش افزایش 20 درصدی فروش او را به دنبال داشت.

این تولید کننده کفش بیرجندی در ادامه می گوید: قیمت هر جفت کفش بیرجندی مردانه بین 110 تا 150 هزار تومان است و تا دو سال دوام دارد.

این تولید کننده علاوه بر کفش مردانه، کفش طبی زنانه هم در طرح های مختلف می دوزد.

وی می گوید:موفق نشده است وام خود اشتغالی بگیرد و اداره کار هم به او گفته برای گرفتن وام باید نیروی جدید را بیمه کند  و از آنجایی که نیروهای کفاشی فصلی هستند و کار هم فصلی است امکان بیمه کردن همه نیروها برایش مقدور نیست.

در گذشته تولید کفش بیرجندی یکی از قدیمی ترین مشاغل بومی پر رونق در خراسان جنوبی بوده است که در سالهای پیش از این با ورود کفش های وارداتی، رونق آن رنگ باخته اما با گذشت زمان مردم به کیفیت پایین کفش های وارداتی پی برده و این روزها کفش های با دوام بیرجندی دوباره جای خود را در میان مردم باز کرده است که البته زنده ماندن این صنعت نیاز به حمایت مالی مسئولان دارد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.