رونق تولید ملی | شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸

روستای نیگنان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای نیگنان

Loading the player...

«روستای نیگنان» یکی از روستاهای شهرستان بشرویه استان خراسان جنوبی است.

نیگنان روستایی است که در مرز بین کوهپایه و کویر، در فاصله 54 كیلومتری از مرکز شهرستان بشرویه قرار دارد و از سمت غرب به کوهپایه و از سمت شرق به کویر نمک ختم می شود . این روستا با استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی راه های ارتباطی دارد به گونه ای که از شمال با بردسکن و کاشمر، از غرب با شهرستان طبس و بخش دستگردان ، از شرق با شهرستان های فردوس و بجستان و از جنوب نیز با بشرویه همسایه است.

در قدیم به این دلیل كه در روستا نان های خوشمزه پخت می شده نامش را « نیك نان» نهاده اند و بعدها برای سادگی كلام نام نیگنان را به خودگرفته است.

قدمت این روستا بالغ بر چندین قرن است. با استناد به جلد چهارم كتاب تاریخی "سرزمین جاوید" ( ترجمه و اقتباس ذبیح ا... منصوری )، نیگنان، نیك نان و یا نیك نام در اوایل حكومت ساسانیان روستایی آباد سرسبز و پر ناز و نعمت بوده است، به طوری كه این روستا استعداد اسكان چند روزه سپاه دویست هزار نفری ساسانیان را كه به قصد سر كوبی شورشیان عازم سیستان بوده اند را داشته است. در همین كتاب می خوانیم كه اراضی گسترده كشاورزی منطقه بوسیله دو رود خانه دایمی سیراب می شده كه بستر خشكیده این رودها كه در عكس های هوایی و ماهواره ای مشهود است گواه بر این مدعاست.

در كتاب تاریخی "خداوند الموت" نیز در معرفی این ر وستا چنین آمده است که : «زمانی كه داوود نیگنانی - یكی از فداییان اسماعیلی - به فرمان حسن صباح تركان خاتون فرمانروای مناطق شمال را در شهر فومن به قتل رسانید و دستگیر شد به هنگام باز جویی خود را داوود نیگنانی معرفی كرد و در پاسخ این سوال كه نیگنان كجاست ؟ گفت نیگنان قصبه ایست بزرگ در جنوب خراسان و من اهل آن قصبه هستم» .

وقتی كه وارد این روستا می شویم كلبه های خاكی و به ندرت كلبه های آجری نظرمان را به خود جلب می كند .كوچه های روستا نیز اغلب باریك و پرپیچ وخم است.

اگر این روستا را به دو قسمت تقسیم كنند یعنی قسمت بالا و پایین ؛ در منطقه بالا رباطی به چشم می خورد كه دارای ستونها و دریچه های متعددی است . گویا این رباط در حدود سیصد و پنجاه سال پیش و طی مدت "سه سال" ساخته شده است و همه مسافرانی كه از شیراز و یزد و اصفهان می آمدند درمحل این رباط برای رفع خستگی استراحت می كرده اند.

آب و هوای این روستا بیابانی و نیمه بیابانی است با بارش سالیانه حدود 100-150 میلی متر که عمده بارش در زمستان و اوایل بهار و به صورت باران می باشد . در حال حاضر شغل عمده مردم روستا کشاورزی و بعد دامداری می باشد و محصولات عمده کشاورزی این روستا گندم ، جو ، زعفران و پنبه است که تماما بصورت آبی کشت می شود.

تقریبا می توان گفت همه جمعیت فعال روستا یا کشاورز و یا دامدارند و یا شغل آنها به نوعی مرتبط با کشاورزی و دامداری است . کار کشاورزی به شیوه ی نیمه مکانیزه ولی دامداری هنوز به شیوه سنتی انجام می شود. چندین رشته قنات تامین کننده آب مزارع کشاورزی این روستا بوده که پر آب ترین آنها قنات عیسی می باشد.

 50  موقوفه با نیات مذهبی و اجتماعی از قبیل عزاداری امام حسین(ع ، هزینه‌های مساجد روستا و اعیاد اسلامی، مساعدتی و قرائت قرآن نیز در این روستا وجود دارد.

از جمله ویژگی های شاخص روستای نیگنان، راه آهن بافق- مشهد است که در فاصله چند صد متری روستا قرار دارد. این راه آهن راه ارتباطی با شهرهایی همچون مشهد، تهران، اصفهان، بندرعباس، کرمان، بافق، یزد و دیگر شهرهایی که در مسیر قرار دارد را فراهم نموده و توانسته در توسعه این منطقه تاثیر گذار باشد.