جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

روستای مهدیه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای مهدیه

Loading the player...

 

«روستاي مهدیه» یکی از روستاهای استان خراسان جنوبی است که در ۳۰ كيلومتري غرب بيرجند (مرکز استان) قرار دارد و از توابع بخش مرکزی شهرستان خوسف است که در همسایگی شهرستان خوسف و روستاهای معصوم آباد، نصر آباد، جومیان وکوشه قرار دارد.

روستاي شاهزیله بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به احترام انقلاب و شهیدان و درخواست اهالی این روستا، به «مهدیه» تغییر نام یافت. این روستا در حقیقت از دو قسمت مجزا به فاصله نزدیک به نام های ده و محله (مله) تشکیل شده که روی هم شاهزیله (مهدیه) نامیده اند.

بنا به گفته پیران قدیم وجه تسمیه روستا از این روست که «روزگاری شاهی ار آن محل عبور کرده بود، به علت داشتن آب فراوان و باغ های سرسبز شاه دستور توقف و استراحت داده بود و از آن پس این مکان معروف شده و شاهزیله نام گرفته است (یعنی محل نزول شاه) ».

بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت این روستا بالغ بر 465 نفر است.

شغل اصلی مردمان این روستا کشاورزی، دامداری و آجرپزی است. روستای مهدیه از مناطق قدیمی ساخت ظروف سفالی در خراسان جنوبی است. خاك مورد استفاده معمولاً خاك مل و خاك رس بندی و كوره ها اكثراً زمینی بوده و سوخت آن گازوئیل می باشد. چرخكاری در این منطقه به روش ابتدایی و اكثراً با چرخ پائی است؛ اما در سالهای اخیر از چرخ برقی نیز استفاده می کنند. تكنیكهای سفالگری به روشهای مفتولی (كوپل) و چرخ كاری است و معمولاً برای ساخت ظروف با ارتفاع زیاد و یا ساختن تنور استفاده می شود.

کتابی با عنوان « تاریخ و فرهنگ مهدیه در خراسان جنوبی» نیز در سال 1393 توسط انتشارات فکر بکر منتشر شده که نویسنده آن «علی احسانی‌مقدم»، با مقدمه ‌‌ای از «دکتر محمدرضا راشدمحصل» است و علاقمندان می توانند جهت آشنایی هر چه بیشتر با  تاریخ و فرهنگ روستای مهدیه این کتاب را مطالعه نمایند.