سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

روستای رقه - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

روستای رقه

روستای رقه


 

«رقه» نام روستایی تاریخی در خراسان جنوبی است که در فاصله 17 کیلومتری مرکز شهرستان بشرویه و 15 کیلومتری بخش ارسک واقع شده است. از جمله روستاهای اطراف روستای رقه می توان به روستاهای سرسبز و دیدنی "خدآفرید و سرند و نخاب و مجد" اشاره کرد.

این روستا 320 خانوار و 1500 نفر جمعیت دارد که شغل اهالی آن کارگری ساده و کشاورزی است و مهمترین محصولات تولیدی آن گندم، جو، پنبه، زعفران، سنجد و ... است.

بزرگان و قدمای شهرهای اطراف از جمله بشرویه و طبس و فردوس همگی بر این نکته که قدمت این روستا خیلی زیاد بوده و حتی از شهر بشرویه نیز بیشتر قدمت دارد اذعان دارند. مردمان طبس نیز رقه را به عنوان روستایی سرسبز می شناسند که بزرگان این شهر تابستان خود را برای فرار از گرمای طاقت فرسا به این روستا مسافرت می کرده اند. مدارک و اسناد تاریخی زیادی نیز مطالب فوق را تأیید می کند از جمله این مدارک می توان به سفرنامه ناصرخسرو اشاره کرد که در آن از رقه به عنوان قصبه ای سرسبز با نهرهای فراوان و مسجد آدینه یاد شده و با توجه به مطالب ذکر شده در همین سفرنامه در مورد حاکم طبس و اعزام نماینده اش به همراه ناصر خسرو به رقه می توان به رابطه خوب بین مردمان این شهر با رقه پی برد. ناصرخسرو در قرن پنجم هنگام سفر از طبس به تون توصیف روستای رقه پرداخته است او می‌گوید: «چون از طبس دوازده فرسنگ بیامدیم قصبه‌ای بود که آن را رقه می‌گویند، آبهای روان داشت و زرع و باغ و درخت و بارو و مسجد و آدینه و دیه ها و مزارع تمام دارد، نهم ربیع‌الاخر از رقه برفتیم و دوازدهم ماه به شهر تون رسیدیم میان رقه و تون بیست فرسنگ است»

از جمله اماکن مذهبی و تاریخی این منطقه نیز می توان به: امامزاده محمدبن اصغرهوگند، بی بی نجه؟ خاتون مجد، قلعه دختر، مسجد جامع ، منزل حاج محمد فروغ نصیرایی، طاق فدک و آسیاب های آبی این دهستان که پس از گذشت چندین سال هنوز فعال است اشاره کرد.

همچنین کال سرند و کال نخاب نیز از جمله رودخانه های فصلی دیدنی این منطقه می باشد که سالانه مورد بازدید بیش از هزاران نفر قرار می گیرد. دشت های اطراف این رودخانه ها نیز زیستگاه بیش از صدها گونه ی جانوری و گیاهی کمیاب می باشد و به اذعان بسیاری از کارشناسان طبیعت بکر و دست نخورده این دهستان بسیار غنی و ناشناخته است. از کوهستان های اطراف نیز آنغوزه، زیره، آویشن و…. برداشت می شود.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 3.0 stars out of 5.