رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

روستای خرو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای خرو

 

روستاي «خرو» در 25 كيلومتري شمال شرق طبس، از جمله روستاهای استان خراسان جنوبی است که با اقليم ييلاقي، در منطقه‌اي كوهستاني واقع شده که به واسطه نزدیکی به طبس و برخورداری از جاده مناسب و آسفالته و امكانات اقامتي و رفاهي مناسب، در روزهای تعطیل و به خصوص ایام نوروز و تابستان پذیرای مردم طبس و مسافرین است.

 روستای خرو دارای آب و هوای کوهستانی می باشد و در آن باغ های میوه و بخصوص زرد آلو، آلو، آلبالو، بادام، گردو، انگور، انار و ...  به چشم می خورد.

روستای خرو دارای دو قسمت بالا و پایین (خرو علیا و سفلی) می باشد.  اکثر مردم در خرو علیا سکونت دارند.

از جاذبه‌هاي مهم اين روستا می توان به : قلعه خرو، طاق شاه‌عباسي، چشمه آب‌گرم معدني مرتضي‌علي، چشمه جعفري، درخت سرو كهن سال و خانه گبر اشاره کرد. سد نهرین نیز در مسیر رسیدن به روستا است وآب چشمه را ذخیره می کند و مبدا آبي كه اغلب مزارع و باغات طبس را مشروب مي‌كند و از طريق نهر آبي به طبس منتقل مي‌شود .

در داخل روستا درخت کهنسالی وجود دارد که ارتفاع آن حدود 25 متر، محيط تنه در ارتفاع 5/1 متري 5/6 متر و عمر آن بيش از هزار سال تخمين زده مي‌شود. با توجه به تعريف اثر طبيعي يعني اثري كه غيرقابل تقليد و غيرقابل جانشين باشد و همچنين قدمت درخت و مجاورت آن با قلعه قديمي خرو، اين درخت به عنوان اثر ملي شناخته مي‌شود.

قلعه خرو از ديگر آثار تاريخي ديدني روستاي خرو است. اين قلعه كه مربوط به دوره صفوي است از قلوه سنگ، برفراز تپه‌اي مشرف به روستاهاي خرو عليا و خرو سفلي با ميدان ديد وسيع بنا شده است. قلعه خرو يك قلعه دفاعي با اندازه 18 در 21 متر و ديوارهايي با پهناي 2 متر است كه در هر چهار گوشه آن برجي ساخته شده است. احتمالا با توجه به نزديكي قلعه به باغ دلگشا كه باغ حاكم طبس بوده است، بعيد به نظر نمي‌رسد كه اين قلعه مورد استفاده حاكم طبس و خانواده وي در هجوم‌ها بوده است. قلعه روستاي خرو طبس به شماره 21698 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

پس از طي مسافت 5 كيلومتري از داخل روستاي خرو به داخل كال سردره و چشمه جعفري مي‌رسيم كه در درون ديواره‌هاي بلند دره، حفره‌ها و كانال‌هايي ديده مي‌شود كه با نظم خاص و مهندسي حساب شده‌اي بنا شده‌ است كه به آن «خانه گبر» گفته مي‌شود. هركدام از اين حفره‌ها كه قدمت آن به دوران ساسانيان يعني حدود 1500 سال قبل مي‌رسد، مقطعي از كانالي هستند كه در داخل آن بعد از چاه‌هايي كه به ارتفاع حدود 10 متر هستند به دالان بالا مي‌رسيم كه به اتاقك‌هايي منتهي مي‌شود. قوس تونل‌هاي بالايي خانه‌هاي گبر همانند قوس‌هاي بناهاي دوران ساسانيان است كه البته راه دسترسي به داخل اين خانه‌ها مشكل و تنها با وسايل كامل صخره‌ نوردي و كوهنوردي و توسط افراد خبره ورود به داخل آن امكان‌پذير است.

بعد از 35 دقيقه پياده‌روي در داخل كال به چشمه آبگرم مي‌رسيم كه بزرگ ترين چشمه از درون حفره‌اي منشا مي‌گيرد كه به «حمام مرتضي‌علي» معروف است. اندكي بالاتر از اين چشمه، دره بسيار بسته و تنگ شده و از دو طرف، چشمه‌هاي كوچكي به صورت نوارهاي آويخته شده از دره كه با وزيدن نسيمي اشكال زيبايي را پديد مي‌آورند به درون دره سرازير مي‌شوند و منظره چشم‌نوازي با عطر آب ايجاد مي‌كنند.

این روستا دارای دو اردوگاه تفریحی است. همچنین در روستای خرو یک پیست یا مسیر مخصوص کوهنوردی وجود دارد که با تابلو ها و خطوطی مسیر را به علاقمندان نشان می دهد. این روستا محل گردهمایی و آغاز صعود علاقمندانی است که قصد صعود به رشته کوه شتری طبس که بلند ترین قلل طبس در ان قرار دارد می باشد.

به فاصله نزدیکی از این روستا دو آبادی کوچک که به واقع ۲ باغ هستند وجود دارند که به آبرو و بیوک معروفند و هر دو نقاطی زیبا می باشند.