جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

روستای بیدسک - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

روستای بیدسک

روستای بیدسک


Loading the player...

 

«روستای بیدسک» در هفتاد کیلومتری شمال شرقی بیرجند ( مرکز استان خراسان جنوبی ) و از روستاهای شهرستان درمیان به شمار می آید که از شمال به دشت رزگ و روستای نوقند، از جنوب به سریجان، از شرق به منند و از غرب با نگینان هم مرز می باشد.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیت آن بالغ بر ۲۳۸ نفر بوده است. این روستا را کوه های زیادی از اطراف احاطه کرده اند و در واقع بیدسک روستای دره ای شکل می باشد. در این روستا اغلب خانه ها به صورت ویلایی و با استفاده از مصالح بومی از جمله خشت وگل ساخته شده اند .

روستا به دو محله بالا و پایین تقسیم شده است . مرز محله ها با استخر وسط روستا که آب کاریز به آن می ریزد از یکدیگر جدا شده اند. در وسط روستا درخت چتری و تنومندی قرار گرفته که در اصطلاح محلی به آن «پچخان» می گویند. مردم روستا، تمام تابستان را در سایه این درخت وکنار کاریز آب،  اوقات فراغت می گذرانند. بعد از استخر وسط روستا باغ بزرگی قرار دارد که از انواع میوه ها درآن یافت می شود و بسیار سرسبز و زیباست و از بالا که به این باغ نگاه کنیم سپیدارهایش را بلند تر از سایر درختان می بینیم که واقعا دیدنی است.

روستای بیدسک که به آن « بیدسک منند» نیز می گویند دارای آب وهوای بسیار مطبوع بوده، به طوری که در فصل بهار وتابستان جمعیت زیادی را به خصوص در روزهای آخر هفته و تعطیل درخود جای می دهد و به طور کلی یکی از روستاهای ییلاقی منطقه به حساب می آید.

با وجود خشکسالی های اخیر استان خراسان جنوبی، هنوز آب کافی در این روستا یافت می شود و قناتها درآن جاریست که زیبایی خاصی به این روستای ییلاقی داده است .

تابستان های خنک و سرد و همچنین زمستان های سرد و طولانی از خصوصیات دیگر آب و هوای بیدسک است. به طور کلی بیدسک سرزمین سپیدارهای بلند است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.