جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹

روستای بیدسکان - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

روستای بیدسکان

روستای بیدسکان


 

روستای تاریخی و سرسبز «بیدسکان» در فاصله 29 کیلومتری شرق فردوس و در مجاورت روستاهای گستج، نوده، سرند و شهر اسلامیه قرار دارد.

قرار گرفتن این روستا در منطقه کوهستانی و وجود دره ها و کوه های زیبا، آب و هوای ییلاقی، وجود دره‌ های سرسبز و پوشیده از درختان بید و باغات میوه، بافت تاریخی و قلعه تاریخی و چند اثر دیگر همچون منازل قدیمی، آب انبارها و سد خاکی روستا از جمله جاذبه‌های تاریخی و گردشگری منطقه است که گردشگران را در فصول گرم سال و ایام نوروز و تابستان به خود فرا می‌خواند.

دره زیبای بیدسکان در قسمت شمالی روستا و به طول 4 کیلومتر پوشیده از درختان بید سر به فلک کشیده، درختان گردو و بادام، توت، و میوه است و در طول مسیر نیز آب روان قنات ها از کنار درختان عبور می کند و بر زیبایی دره می افزاید و سد خاکی و زیبای روستا در فاصله 5 کیلومتری نرسیده به روستا قرار دارد.

روستای تاریخی بیدسکان دارای بافت ارزشمند تاریخی و قدیمی است که همچنان بدون تغییر باقی مانده است و قرار گرفتن روستا در منطقه کوهستانی سبب شده که شرایط ساختمانی از موقعیت کوهستان تبعیت کند و مصالح به کار رفته در بناها نیز شامل سنگ، خشت، آجر و ملات گل و کاهگل است.

بافت روستا دارای پنج محله به نام‌های محله میون‌ده (میان ده)، در سرای محمد بیک، حوض بش، سرکلاته و پشت تغارخانه است.

قلعه این روستا که متعلق به دوره قاجاریه است بر فراز تپه‌ای در مرکز روستا قرار گرفته که در اثر زلزله و گذشت زمان از این قلعه تنها برج و باروهای آن باقی مانده است. علاوه بر این در داخل بافت سنتی این روستا چند منزل تاریخی و زیبا، حمام، مسجد و چهار آب انبار قرار دارد که مجموعاً تعداد آثار ثبتی آن در فهرست آثار ملی کشور به 9 مورد می‌رسد 

شغل اصلی ساکنان روستا کشاورزی و باغداری است که در کنار آن دامداری نیز وجود دارد و عمده محصول کشاورزی منطقه گندم، جو و زعفران و محصولات باغی روستا نیز شامل انار، گردو، بادام ، توت، زردآلو و انگور است.

دامداری در روستای بیدسکان نیز به علت کوهستانی بودن بیشتر به صورت پرورش گاو و گله های گوسفند و بز است. مزارع و باغات روستا در دو منطقه قرار دارد که بخش اصلی آن در مجاورت روستا و در کوه و دره است که از آب قنات ها سیراب می شود و بخش دیگر مزارع آن در دشت و در مسیر راه فردوس و بیدسکان واقع شده است که از آب چاه سیراب می شود.

بیدسكانی‌ها مردمانی خونگرم هستند که از آداب و رسوم این روستا نیز می‌توان به مراسم نوروز، مراسم ماه رمضان، مراسم محرم و آئین نخل‌برداری، مراسم ازدواج و شب‌چله‌ای اشاره كرد. زنده بودن ارز‌ش‌های فرهنگی و مردم‌شناسی روستا جاری بودن سنن قدیم و بكر مردم‌شناسی، وجود صنایع‌دستی از قبیل قالی‌بافی، سبدبافی و آهنگری را از جمله ظرفیت‌ها و استعدادهای این روستا برشمرد. همچنین دارا بودن زیرساخت‌های مناسب شامل راه آسفالته، برق، آب شرب، تلفن و چندین مغازه، كوهستانی بودن و به طبع آن ییلاقی بودن منطقه و همكاری مردم در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی از دیگر قابلیت‌های روستای بیدسكان است.

روستای بیدسکان در طول دوره دفاع مقدس تعداد شش شهید، دو آزاده و 41 جانباز تقدیم انقلاب اسلامی كرده است .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.