جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

روستای بیدسک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای بیدسک

Loading the player...

 

«روستاي بيدسك» در هفتاد كيلومتري شمال شرقي بيرجند ( مركز استان خراسان جنوبي ) و از روستاهاي شهرستان درميان به شمار مي آيد که از شمال به دشت رزگ و روستای نوقند، از جنوب به سریجان، از شرق به منند و از غرب با نگینان هم مرز می باشد.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیت آن بالغ بر ۲۳۸ نفر بوده است. اين روستا را كوه هاي زيادي از اطراف احاطه كرده اند و در واقع بيدسك روستاي دره اي شكل مي باشد. در اين روستا اغلب خانه ها به صورت ويلايي و با استفاده از مصالح بومي از جمله خشت وگل ساخته شده اند .

روستا به دو محله بالا و پايين تقسيم شده است . مرز محله ها با استخر وسط روستا كه آب كاريز به آن مي ريزد از يكديگر جدا شده اند. در وسط روستا درخت چتري و تنومندي قرار گرفته كه در اصطلاح محلي به آن «پچخان» مي گويند. مردم روستا، تمام تابستان را در سايه اين درخت وكنار كاريز آب،  اوقات فراغت مي گذرانند. بعد از استخر وسط روستا باغ بزرگي قرار دارد كه از انواع ميوه ها درآن يافت مي شود و بسيار سرسبز و زيباست و از بالا كه به اين باغ نگاه كنيم سپيدارهايش را بلند تر از ساير درختان مي بينيم كه واقعا دیدنی است.

روستاي بيدسك كه به آن « بيدسك منند» نيز مي گويند داراي آب وهواي بسيار مطبوع بوده، به طوري كه در فصل بهار وتابستان جمعيت زيادي را به خصوص در روزهاي آخر هفته و تعطيل درخود جاي مي دهد و به طور كلي يكي از روستاهاي ييلاقي منطقه به حساب مي آيد.

با وجود خشكسالي هاي اخير استان خراسان جنوبي، هنوز آب کافی در اين روستا يافت مي شود و قناتها درآن جاريست كه زيبايي خاصي به اين روستاي ييلاقي داده است .

تابستان هاي خنك و سرد و همچنين زمستان هاي سرد و طولاني از خصوصيات ديگر آب و هواي بيدسك است. به طور كلي بيدسك سرزمين سپيدارهاي بلند است.