رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

روستای افین - نمایش محتوای نوروز

 

 

روستای افین

روستای افین


 

روستای «افین» از جمله روستاهای شهرستان قائن استان خراسان جنوبی است که در فاصله 85 کیلومتری جنوب شرقی شهر قاین قرار گرفته و فاصله آن تا بیرجند (مركز استان خراسان جنوبی) حدود 120 كيلومتر است.

روستاي افين در طول جغرافيايي 59 درجه و 45 دقيقه شرقي و در عرض جغرافيايي 33 درجه و 31 دقيقه شمالي در ارتفاع 1410 متري از سطح دريا قرار گرفته است و گردشگري اين روستا از نوع تاريخي، فرهنگي، مذهبي و جغرافياي طبيعي(کشاورزي) مي باشد. افین آب و هوايي نسبتا خنك و تابستانهاي دلنشين دارد و به دليل قرار گرفتن بين دو رودخانه محلي، آباد و خوش نشين است.

یکی از جنبه های دیدنی و سرسبز روستا، باغستان روستا به طول تقریبی 15 کیلومتر است. اقتصاد روستای افین از سالیان دور بر مبنای کشاورزی و محصول شاخص زرشک بوده است. نمای درختان بیشمار زرشک در 4 فصل سال، بسیار زیبا و دلنشین است. در کنار بخش جنگلی و درختی افین، بخش وسیعی نیز به کشت یونجه و چغندر برای تأمین خوراک دام ها اختصاص دارد که در کنار باغ ها و چسبیده به آن ها وجود دارد.

روستا داراي دو بخش قديمي و بافت جديد است. در بافت قديمي منازل حالت فشرده و متمرکز دارد که آثار تاريخي را در خود جاي داده است. وجود چندین اثر تاریخی از جمله مسجد جامع، قلعه، بافت تاریخی، کاروانسرا، آسیاب های آبی، برج ها، حوض ها و... مجموعه ای از جاذبه های تاریخی را در خود گنجانده است که به دلیل قرار گرفتن در حاشیه ارتفاعات و همجواری با درختچه های زرشک مجموعه بی نظیری از جاذبه های مختلف را با خود به همراه دارد.

انواع قالی و قالیچه، تو بافی، پارچه بافی و نیز انواع پارچه های کرباسی که از آن لباس و پوشیدنی تهیه می کنند؛ جزء صنایع دستی این روستا هستند.

** مسجد جامع افین:

مسجد جامع افین که در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است، بنای ماندگار با طراحی و معماری بسیار زیبا یادگار دوران سلجوقی می باشد. بنای فعلی مسجد به صورت خرابه ای درآمده که دیواره ها به همراه گلدسته های اطراف ایوان باقی مانده است و هر آن چه مانده گویای معماری دوره سلجوقی می باشد که در دوره های بعدی الحاقاتی به آن افزوده یا بخش هایی از آن مرمت و بازسازی شده است. عده ای هم معتقدند اصل بنا مربوط به سده سوم تا چهارم هجری قمری می باشد.

این مسجد به سبک آذری ساخته شده است. آجرکاری و گچ کاری هایش زیباست. دارای یک ایوان اصلی و بزرگ در وسط و دو شبستان در اطراف ایوان است. طول گلدسته ها 15 متر می باشد که در حال حاضر 12 متر آن باقی مانده است و از میان گلدسته ها راهرو  پله ای شکلی وجود دارد که می توان به طبقات بالایی مسجد رفت. نمازخانه و محل عبادت زنان و مردان جدا از هم بوده و تعداد 15 رواق در اطراف صحن قرار داشته است.  منبر این مسجد ساخته شده از سنگ و گل است و بر روی آن گچ کاری و همچنین آیات قرآنی نقش بسته است. مسجد جامع افین در بخش میانی روستا واقع شده است.

** قلعه افین:

قلعه افین در داخل بافت تاریخی روستا قرار دارد و دارای پلان دایره ای شکل و یک ورودی بزرگ با در سنگی می باشد. سنگ در قلعه دارای ضخامتی برابر 10 سانتی متر است و قطر آن نیز بیش از یک متر و نیم است. قلعه دو خروجی دارد که در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می گرفته است.

قلعه خود دارای مسجد و مدرسه می باشد که به شیوه سنتی و با استفاده از مصالح موجود و بیشتر از سنگ و گل ساخته شده است. سقف های چوبی پوشیده شده با گز از جمله چشم اندازهای زیبای این خانه ها است. همچنین وجود دالان های پوشیده و چند طبقه ای بودن خانه ها از جمله زیبایی های این منازل قدیمی است که در حال حاضر خالی از سکنه بوده و نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

** قلعه کوه:

قلعه بر فراز کوهی واقع شده و از جنوب غرب به شمال شرق کشیده شده است. از اجزاء و عناصر معماری قلعه که قابل تشخیص است می توان به برج، حصار و آب انبار اشاره کرد.
** آسیاب آبی:

افین در گذشته 5 آسیاب آبی داشته که امروزه فقط یکی از بناها سالم مانده و از سایر آسیاب ها خرابه هایی باقیمانده است. آسیاب اصلی افین که در ورودی روستا قرار گرفته در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده و معماری بنا به این شکل است که دو فضای گنبدی شکل دارد و توسط یک راهرو به هم متصل می شوند. در اتاق ورودی سکوها مجزا است که برای قراردادن کیسه های غلات (مثل گندم، جو و ارزن) برای راحتی حمل و نقل آن ها وجود دارد. در قسمت انتهایی اتاق، سنگ آسیاب قرار دارد که سنگ بالایی چند سانتی متر از سنگ زیرین کوچک تر است که قطر سنگ یک متر و 25 سانتی متر ضخامت دارد.  وسط سنگ سوراخی به قطر 10 سانتی متر وجود دارد که محل ریختن غلات بوده است. سنگ پایین ثابت بوده و سنگ بالایی از طریق اهرمی به پره های آسیاب متصل بوده است. طریقه به حرکت درآوردن پره های آسیاب نیز بدین شکل بوده که در بیرون از آسیاب تنوره ای به عمق 9 متر و قطر 160 سانتی متر وجود داشته که گنجایش آن 18 متر مکعب (18 هزار لیتر) آب بوده و در پایین این تنوره سوراخ ریزی وجود داشته که نیروی لازم برای حرکت چرخ آسیاب را تأمین می کرده است.

** مزار چهارگنبد:

وجه تسمیه این مزار به دلیل داشتن 4 گنبد کوچک بر بالای مزار است. این مزار که آرامگاه امام زاده، عمروبن داود(ع) از احفاد حضرت ابوالفضل العباس(ع) است که احتمالا با چند واسطه نسبش به عباس بن امیرالمؤمنین(ع) می رسد. این آرامگاه همه ساله پذیرای زائران و مجاوران است و گردشگری مذهبی افین به شمار می رود. آرامگاه با فاصله کمی از مسجد جامع در بافت قدیمی روستا وجود دارد. حمدالله مستوفي حدود 700 سال پيش از افين ديدن كرده و زيبايی مسجد جامع اين شهر را در كتاب نهضت القلوب ستايش كرده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.