جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

روستای ازمیغان - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

روستای ازمیغان

روستای ازمیغان


 

«ازمیغان» از جمله روستاهای نمونه گرشگری استان خراسان جنوبی می‌باشد که در ۴۸ کیلومتری شمال شرق شهرستان طبس واقع شده و از توابع بخش مرکزی این شهرستان است.

این روستا منطقه‌ای است کوهستانی که دارای اقلیمی معتدل کوهپایه ای و ییلاقی می‌باشد. روستا در درون یک دره کم عمق بنا نهاده شده است. از ابتدا تا انتهای این دره آب جاری بوده و از معدود روستاهایی می باشد که دارای رودخانه دائمی در دل کویر است. آب این رودخانه ها بیشتر به مصرف کشاورزی می رسد.

شرایط آب و هوایی و بهره مندی این روستا از رودخانه های دائمی، شرایط کشت برنج و خرما در اراضی در کنار یکدیگر را فراهم آورده است . در حقیقت وفور آب در این قسمت از جغرافیای گرم و خشک ایران به حدی بوده که امکان کشت برنج در آن فراهم شده است. در ازمیغان برنج بسیار مرغوبی به دست می آید و درو کردن و شالی کوبی نیز به شکل کاملا سنتی انجام می گیرد.

اکثر درختان نخل این روستا خودرو است و به صورت گروهی رشد کرده اند. در واقع بافت درختان خرمای این روستا به صورت ردیفی و باغ های منظم نیست ؛ بلکه به صورت گروه های ۴-۵ تایی با هم رشد کرده اند. در حد فاصل این درختان نخل اراضی بصورت پلکانی درآمده تا شیب منطقه گرفته شود و در درون این پلیت ها شالیکاری صورت می گیرد.

این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در کشور نمونه است به نحوی که در آن علاوه بر محصولات جالیزی ، نخل و مرکبات و سایر میوه های هر فصل، برنج نیز تولید می شود.

در روستای ازمیغان درختان میوه زیاد و متنوعی مشاهده می شود. همچنین جاری بودن آب در میان این مزارع و باغات بافت طبیعی و سرسبز و مرطوبی را ایجاد نموده است.

بافت تاریخی ازمیغان با آمیزه ای از شکوه معماری بومی در قسمت جنوبی روستا، در دامنه کوهستان و در جوار مزارع، کشتزارها و باغات شکل گرفته است.

از جمله جاذبه‌های گردشگری (طبیعی و تاریخی و مفاخر) ازمیغان می توان به : مزار سید محمد بن جعفر طیار(ع) ، تخت عروس و آبشار قدمگاه و دو خط نوشته ی شبیه عربی احتمالا از دوره ی محمد بن جعفر طیار و گونه های گیاهی وحشی چون درخت انجیر کوهی با ارتفاع ۲۰ متر و قدمت ۳۰۰ ساله اشاره کرد.

در فاصله 5 الی 6 کیلومتر بالادست و پایین دست روستا دو قلعه قدیمی وجود دارد که اهالی آنها را «قلعه دختر» می‌نامند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.