جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

روستای ازمیغان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای ازمیغان

«ازمیغان» از جمله روستاهای نمونه گرشگری استان خراسان جنوبی می‌باشد که در 37 کیلومتری شمال شرق شهرستان طبس واقع شده و از توابع بخش مرکزی این شهرستان است.

این روستا منطقه‌ای است کوهستانی که دارای اقلیمی معتدل کوهپایه ای و ییلاقی می‌باشد. روستا در درون یک دره کم عمق بنا نهاده شده است. از ابتدا تا انتهای این دره آب جاری بوده و از معدود روستاهایی می باشد که دارای رودخانه دائمی در دل کویر است. آب این رودخانه ها بیشتر به مصرف کشاورزی می رسد. شرایط آب و هوایی و بهره مندی این روستا از رودخانه های دائمی، شرایط کشت برنج و خرما در اراضی در کنار یکدیگر را فراهم آورده است . در حقیقت وفور آب در این قسمت از جغرافیای گرم و خشک ایران به حدی بوده که امکان کشت برنج در آن فراهم شده است. در ازمیغان برنج بسیار مرغوبی بدست می آید و درو کردن و شالیکوبی نیز بشکل کاملا سنتی انجام می گیرد.

اکثر درختان نخل این روستا خودرو است و به صورت گروهی رشد کرده اند. در واقع بافت درختان خرمای این روستا به صورت ردیفی و باغ های منظم نیست ؛ بلکه به صورت گروه های ۴-۵ تایی با هم رشد کرده اند. در حد فاصل این درختان نخل اراضی بصورت پلکانی درآمده تا شیب منطقه گرفته شود و در درون این پلیت ها شالیکاری صورت می گیرد.

این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در کشور نمونه است به نحوی که در آن علاوه بر محصولات جالیزی ، نخل و مرکبات و سایر میوه های هر فصل، برنج نیز تولید می شود.

در روستای ازمیغان درختان میوه زیاد و متنوعی مشاهده می شود. همچنین جاری بودن آب در میان این مزارع و باغات بافت طبیعی و سرسبز و مرطوبی را ایجاد نموده است.

بافت تاریخی ازمیغان با آمیزه ای از شکوه معماری بومی در قسمت جنوبی روستا، در دامنه کوهستان و در جوار مزارع، کشتزارها و باغات شکل گرفته است.

از جمله جاذبه‌های گردشگری ( طبیعی و تاریخی و مفاخر) ازمیغان می توان به : مزار سید محمد بن جعفر طیار ، تخت عروس و آبشار قدمگاه و دو خط نوشته ی شبیه عربی احتمالا از دوره ی محمد بن جعفر طیار و گونه های گیاهی وحشی چون درخت انجیر کوهی با ارتفاع ۲۰ متر و قدمت ۳۰۰ ساله اشاره کرد .

در فاصله 5 الی 6 کیلومتر بالا دست و پایین دست روستا دو قلعه قدیمی وجود دارد که اهالی آنها را «قلعه دختر» می‌نامند.

Loading the player...