سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

رقابت شاعران طنز استان در مسابقه رادیویی کلیژدک - نمایش محتوای خبر

 

 

رقابت شاعران طنز استان در مسابقه رادیویی کلیژدک

 

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان جنوبی،کلیژدک" نام پرنده ای دوست داشتنی از تیره کلاغ ها است که پرهای سفید و سیاه و آوازی دوست داشتنی دارد. از روزگاران قدیم، زمانی که بر بام خانه ای می نشست و آواز می خواند، مردم به فال نیک می گرفتند و از آمدن خبر خوش و یا مهمانی عزیز خبر میدادند.

مسابقه شعر طنز "کلیژدک" در 13 قسمت 40 دقیقه ای پیش بینی شده است. در این برنامه "خانم سمیه تربتیان"، با شور و نشاط و در فضایی مفرح  اجرا می پردازند. کارشناس ادبی برنامه "جناب آقای دکتر حمید حاجی زاده" هستند که مسئولیت داوری اشعار و امتیازدهی به شرکت کننده ها را برعهده دارند. کارشناس مسابقه که از شاعران برجسته استان خراسان جنوبی هستند در پایان هر مرحله و در کنار شرکت کننده ها، خود نیز شعری سروده و قرائت می کنند.

هر مسابقه 3 نفر شرکت کننده دارد که از شاعران استان و جامعه شعری به برنامه دعوت می شوند. این مسابقه در ۴ مرحلـه برگـزار می گردد که بدین شرح است:

- آرم: آرم برنامه با استفاده از موسیقی شاد و متناسب با فضای طنز برنامه تولید می شود.

- مرحله کل کل کلمه: در این بخش مصراع اول یک شعر برای شرکت کننده ها خوانده می شود و از آنها خواسته می شود مصراع دوم آن را بسازند. این کار سه بار انجام می شود.

- مرحله روزنامه بازی: در این بخش یک تیتر خبری از روزنامه های استانی قزائت می شود و هر یک از شرکت کننده ها باید برای آن یک یا دو بیت شعر طنز بسرایند. این مرحله هم با سه خبر انجام می شود.

- مرحله سر مثل (ضرب العسل): سه ضرب المثل برای شرکت کننده ها خوانده می شود و از شرکت کننده ها خواسته می شود درباره ضرب المثل ها، شعری بسرایند.

- مرحله ور هم شور: در این مرحله سه واژه بی ربط به هر یک از شرکت کننده ها داده می شود و از آنها خواسته می شود شعری بسرایند و آن واژه ها را در آن به کار گیرند ( اغلب واژه ها بومی و محلی هستند).

- هر پاسخ صحیح در هر مرحله 20 امتیاز دارد.

- موسیقی بیکلام: با توجه به ماهیت و فضای طنز برنامه از موسیقی های شاد و بیکلام در فواصل برنامه و بین مراحل مختلف استفاده می شود.

- در بین ایتم ها موسیقی ها و آنونس های جذاب و شعر خوانی طنز پخش می شود.

- در هر برنامه جوایز همان برنامه به برندگان اهدا می شود.

-  برندگان 9 مسابقه ابتدایی، در سه گروه جدید با هم به رقابت می پردازند و در مرحله بعد سه نفر پایانی به مرحله فینال مساقات راه پیدا خواهند کرد و در نهایت یک نفر به عنوان برنده لیگ شعر طنز معرفی شود. در این صورت، تعداد 27 شرکت کننده در لیگ شعر طنز رادیویی شرکت خواهند کرد.