سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

رعایت ظرفیت مخاطب در امربه معروف و نهی از منکر

رعایت ظرفیت مخاطب در امربه معروف و نهی از منکر


Loading the player...

 

چیزی که باعث می شود امر به معروف و نهی از منکر تاثیر بیشتری بر جامعه بگذارد، رعایت آداب این دو واجب الهی است .

از جمله آداب امر به معروف و نهی از منکر توجه به ظرفیت هاست. وقتی قرار است کسی را امر به معروف و نهی از منکر کنیم باید ظرفیت او لحاظ شود.

یکی از شیعیان محضر امام صادق (ع) رسید و درباره عده ای سخن به میان آمد، او به امام عرضه داشت آقا ما از این ها راضی نیستیم و بیزاریم و به نحوی از آنها دوری می جوییم. امام صادق (ع) علت آن را جویا شدند. وی در پاسخ عرضه داشت : به دلیل آنکه به چیزهایی که ما اعتقاد داریم آنها اعتقاد ندارند ، به تعبیری سطح تفکر آنها ، سطح تفکر ما نیست . امام صادق (ع) فرمودند : اگر چنین باشد ما هم نسبت به شما امتیازاتی داریم که شما ندارید و اگر به این دلیل باید اعلام بیزاری جست پس باید ما هم از شما بیزاری بجوییم و بعد حضرت فرمودند : آنها را به همین دلیل که محب ما هستند دوست داشته باشید و با آنها ارتباط داشته باشید .

حضرت در ادامه فرمودند : هر کسی از اسلام سهمی دارد، گاهی کسی یک سهم، کسی دو سهم، برخی ها سه سهم و ممکن است فردی 7 سهم داشته باشد.

نکته مهمی که حضرت به آن اشاره فرمودند این بود که نباید از کسی که از اسلام یک سهم دارد به میزان کسی که هفت سهم دارد انتظار داشت، یعنی باید به ظرفیت ها نگاه کرد.

لذا این نکته مهم است که در هنگام امر به معروف و نهی از منکر ظرفیت مخاطب لحاظ شود تا بیش از توان، حوصله، ذوق و شرایط او امر به خوبی و یا نهی از بدی رخ ندهد که ثمره مناسبی نخواهد داشت .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.