جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

راه اندازی مرکز پژوهشی گیاهان ویژه برای اولین بار در کشور دردانشگاه بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

راه اندازی مرکز پژوهشی گیاهان ویژه برای اولین بار در کشور دردانشگاه بیرجند

alt

برای اولین بار درایران مرکز پژوهشی گیاهان ویژه دردانشگاه بیرجند راه اندازی شد.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند گفت: تاسیس مرکز پژوهشی گیاهان ویژه در خرداد سال 90 در گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشکده کشاورزی به تصویب رسید و در سفر چهارم هیئت دولت به خراسان جنوبی نیز به عنوان یکی از مصوبات سفر قرار گرفت.

آقای جهانی افزود : پس از تصویب این مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، خرداد 92 با تاسیس مرکز پژوهشی گیاهان ویژه منطقه با دو گروه پژوهشی زیست فناوری و اصلاح گیاهان ویژه و اقتصاد و بازار یابی گیاهان ویژه موافقت کرد.

وی ماموریت گروه پژوهش زیست فناوری و اصلاح گیاهان ویژه را انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه بیوتکنولوژی و اصلاح گیاهان ویژه ازجمله زرشک ، عناب ، زعفران وگیاهان دارویی براساس اسناد بالادستی و نقشه جامع علمی کشور اعلام کرد .

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند گفت: ماموریت گروه پژوهشی اقتصاد و بازاریابی گیاهان ویژه نیز انجام پژوهشهای بنیادی و کاربردی در زمینه به زراعی اقتصاد و بازاریابی گیاهان ویژه از جمله زرشک، عناب ، زعفران و گیاهان دارویی برای تولید علم و کمک به نیازهای کشور است .

آقای جهانی : بررسی روشهای علمی بسته بندی گیاهان ویژه ، ایجاد بستر مناسب برای ارتباط با سایر مراکز تحقیقاتی کشور و جهان ، بررسی روشهای علمی و نوین نگهداری و تکثیر و پرورش گیاهان ویژه و شناخت خواص دارویی ، خوراکی و درمانی این گیاهان و مبارزه بیولوژیکی با آفات و بیماریهای گیاهان ویژه برای تولید محصولات ارگانیک را از دیگر اهداف گروه پژوهشی اقتصاد و بازاریابی گیاهان ویژه  خراسان جنوبی برشمرد .

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی