جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

راه اندازی فرستنده دیجیتال در روستای سرچاه تازیان بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

راه اندازی فرستنده دیجیتال در روستای سرچاه تازیان بیرجند

فرستنده دیجیتال در روستای سرچاه تازیان بیرجند راه اندازی شد.

فرستنده دیجیتال در روستای سرچاه تازیان بیرجند راه اندازی شد.

12 تیرماه با حضور مدیرکل صدا و سیمای استان، مسئولان شهرستانی و محلی، فرستنده دیجیتال در روستای سرچاه تازیان بیرجند راه اندازی شد.

ثقفی، مدیر کل صدا و سیمای استان گفت: برای راه اندازی این فرستنده 330 میلیون تومان هزینه شد که 35 میلیون تومان را مردم این روستا و بقیه از محل اعتبار استانی و صدا و سیما است.

ثقفی افزود: این فرستنده روستاهای سرچاه تازیان، گوگچین و میرزگ را زیر پوشش قرار می دهد تا حدود هزار نفر از مردم این منطقه 18 شبکه تلوزیونی و 19 شبکه رادیویی را دریافت کنند.

وی گفت: با بهره برداری از این فرستنده، جمعیت زیر پوشش شبکه های دیجیتال استان به 81 درصد رسید.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: از محل اعتبارات سال 95 قرار است 8 فرستنده دیجیتال دیگر را در هفته های آینده افتتاح کنیم تا مجموع جمعیت زیر پوشش شبکه های دیجیتال استان به 83 درصد افزایش پیدا کند.

ثقفی با بیان اینکه پوشش شبکه های دیجیتال در خراسان جنوبی ایده آل ما نیست و هنوز از میانگین کشوری که 90 درصد است پایین ترهستیم گفت: طبق برنامه ریزی قرار بود تا پایان سال 95، 90 درصد جمعیت استان زیر پوشش شبکه های دیجیتال قرار گیرد که به علت محدودیت های اعتباری بویژه اعتبارات استانی محقق نشده است.

وی افزود: سال گذشته طبق توافقی که بین معاونت امور استانهای سازمان صدا و سیما و استانداری خراسان جنوبی انجام شد، مقرر گردید تجهیزات لازم برای ساخت 60 ایستگاه دیجیتال فراهم شود و استانداری هم اعتبارات حوزه زیرساخت این ایستگاهها را تامین کند.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: هم اکنون تجهیزات فنی مورد نیاز برای راه اندازی فرستنده های جدید تامین شده است اما برای راه اندازی نیاز به احداث ساختمان ، محوطه سازی، جاده دسترسی و برق رسانی دارد که باید از محل اعتبارات استانی تامین شود.

ثقفی افزود: برای بهره مندی مردم دیگر نقاط استان از پوشش شبکه های دیجیتال باید اعتبارات استانی به موقع تخصیص یابد تا به میانگین کشوری که 90 درصد است برسیم.

وی پراکندگی جمعیت و تعدد روستاها را از دلایل کندی پیشرفت راه اندازی فرستنده های دیجیتال جدید دانست.

وی افزود: تاکنون 25 فرستنده دیجیتال با بهره مندی حدود 600 هزار نفر جمعیت در استان راه اندازی شده است که برای پوشش کامل جمعیت استان باید ایستگاه های بیشتری افتتاح کنیم.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی سیگنال رسانی زمینی برنامه ها را از دیگر اولویت های صدا و سیما عنوان کرد.

وی گفت: تلاش می کنیم سیگنال رسانی را از طریق ماهواره به حداقل برسانیم تا خدمات رسانی بهتر و مطلوب تری به مردم داشته باشیم.

ثقفی گفت: برای سیگنال زمینی اقدامات خوبی انجام شده و 10 نقطه از ایستگاه های مهم را در دستور کار قرار داده ایم که دو نقطه به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: در سیگنال رسانی زمینی علاوه بر اطمینان بیشتر، پخش برنامه های ویژه مانند مسابقات فوتبال و سایر برنامه های ورزشی امکان پذیر است.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: برای اجرایی شدن سیگنال رسانی زمینی نیازمند تامین زیرساخت ها هستیم که امیدواریم با همکاری استانداری و شرکت زیرساخت خراسان جنوبی این طرح مهم هم به نتیجه برسد.

ناصری فرماندار بیرجند هم در مراسم افتتاح فرستنده دیجیتال روستای سرچاه تازیان گفت: پوشش شبکه های دیجیتال جزو اولویت های سازمان صدا و سیماست که در شهرستان بیرجند هم درتوافقی که با سازمان برنامه و بودجه شده مقرر شده است از سرجمع اعتبارات استان برای راه اندازی فرستنده های دیجیتال کمک شود تا پوشش این شبکه ها را به حداکثر ممکن برسانیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی