سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

راه اندازی اولین دستگاه کمباین پیشرفته غوزه چین پنبه کشور در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

راه اندازی اولین دستگاه کمباین پیشرفته غوزه چین پنبه کشور در خراسان جنوبی

اولین دستگاه کمباین پیشرفته غوزه چین پنبه  کشور  با حضور کارشناسان خارجی و داخلی در خراسان  جنوبی راه اندازی شد .

این کمباین امروز  در مزارع سومین قطب تولید پنبه کشور ، بشرویه  خراسان جنوبی با حضور 4 کارشناس پنبه از کشور آرژانتین ، معاون پنبه و دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی و معاونان تولیدات گیاهی استانهای خراسان جنوبی ، رضوی و شمالی و قم آغاز به کار کرد .

رئیس جهاد کشاورزی بشرویه گفت : پیش از این برداشت پنبه در کشور با کمباینی انجام می شد که تنها قابلیت کار در مزارع مکانیزه و یک دست را داشت .

آقای شفیعی افزود : کمباین جدید استفاده شده در بشرویه  علاوه بر قابلیت های کمباین های قبلی ، قابلیت برداشت پنبه در مزارع غیر مکانیزه ،  غیر ردیفی و خرده مالکی  را نیز دارد .

وی گفت  : این کمباین که برای خریداری آن 250 میلیون تومان هزینه شده است ، ساخت کشور آرژانتین است که 2 نمونه از آن وارد کشور شده و برای برداشت پنبه به استانهای خراسان جنوبی و فارس ارسال شده که اولین دستگاه امروز در خراسان جنوبی آغاز به کار کرد .

برای راه اندازی و آموزش کار با این کمباین 2 کارشناس از مرکز تکنولوژی کشاورزی آرژانتین  و کارخانه تولیدکننده آن به بشرویه سفر کردند که  راه اندازی کمباین با حضور آنان انجام شد .

 در شهرستان بشرویه 4 هزار و 500 هکتار زیر کشت پنبه است که سالانه 9 هزار تن محصول   از آن برداشت می شود .

شهرستان بشرویه همچنین در کشت پنبه  به روش مستقیم  نیز با 450 هکتار  جزء مناطق پیشرو   در کشور است .

پنبه خراسان جنوبی علاوه بر بشرویه در شهرستان سرایان نیز کشت می شود که مجموع سطح زیر کشت در این استان به 12 هزار و 134 هکتار می رسد .

پیش بینی می شود امسال 31 هزار و 306 تن پنبه از مزارع شهرستانهای بشرویه و سرایان برداشت شود.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی