جهش تولید | دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

راه اندازی اولین بنگاه اقتصادی حوزه آب کشور در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

راه اندازی اولین بنگاه اقتصادی حوزه آب کشور در بیرجند

اولین بنگاه اقتصادی حوزه آب کشور با عنوان توسعه پایدار درمناطق خشک در بیرجند راه اندازی شد .

این بنگاه همزمان با کنگره ملی آب و آبخیزداری که از دیروز در خراسان جنوبی آغاز شده است راه اندازی شد .

این بنگاه به همت 2 هزار دانشجو  و  10 مهندس حوزه آب راه اندازی شده تا راهکارهای توسعه مناطق خشک را با توجه به منابع آبی موجود در آن در بخش های کشاورزی ، سکونت گاه ها و صنعت و معدن مدل سازی کند .

امانپور  ، مشاور عالی راهبردی کانون مخترعان ایران در حاشیه راه اندازی این بنگاه گفت : برای طراحی و اجرای اختراعات و  فناوریهای حوزه آب باید بنگاه های اقتصادی آب با فعالیت بخش خصوصی در کشور راه اندازی شود .

آقای امانپور  با بیان اینکه تا کنون 10 هزار پروژه تحقیقاتی و کاربردی در حوزه آب کشور اجرا و مدیریت شده است ، افزود :  تا کنون 5 پروژه ملی نیز با عنوان تولید آب بیشتر با آبخوانداری و آبخیزداری ، بهینه سازی مصرف آب کشاورزی با آبیاری متوسط ، استفاده از آبهای غیرمتعارف همچون پسابها ، استفاده از گیاهان پر محصول و مقاوم به خشکی و شوری و صنعتی کردن تولید کشاورزی در کشور تعریف و برای اجرای آنها 100 میلیون دلار هزینه شده است .

وی اجرای  38 ایستگاه آبخوانداری با هدف افزایش نفود پذیری خاک  و تقویت سفره های آب زیرزمینی و قناتها را بخشی از پروژه های آبخوانداری و آبخیزداری کشور برشمرد و گفت : با اجرای  ایستگاه های آبخوانداری ، میزان آب تولیدی مناطق زیرپوشش این ایستگاه ها افزایش می یابد .

مشاور عالی راهبردی کانون مخترعان ایران به استفاده از لوله های تراوای سفال به عنوان آبیاری کوزه ای زیرزمینی در کرج خبرداد .

وی افزود  : در بخش کشاورزی کشور  500 میلیارد مترمکعب آب به هدر می رود و نمی توان از آن استفاده کرد که با استفاده از لوله های تراوای سفال می توان از این آبها بهره برد و به جای تولید یک کیلوگرم محصول کشاورزی با هزار لیتر آب ، 500 کیلوگرم محصول با 100 یا 70 لیتر آب تولید کرد .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی