جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

راه‌های پیشگیری از بروز حسادت در کودکان - نمایش محتوای خبر

 

 

راه‌های پیشگیری از بروز حسادت در کودکان

راه‌های پیشگیری از بروز حسادت در کودکان

سیدکمال موسوی روانشناس و مشاور،  با اشاره به این که امنیت شخصیتی فرزندان و الگوی مناسب رفتاری والدین می‌تواند بسیاری از آسیب‌ها و معضلات روحی و روانی را بهبود ببخشد، اظهار کرد: والدین نقش بسیار مهم و کلیدی در بهبود مسائل مختلف به ویژه آسیب‌ها و معضلات شخصیتی، روحی و روانی را دارند. رعایت عدالت و تضمین امنیت مهمترین عوامل رشد شخصیتی فرزندان در یک خانواده است.

موسوی تصریح کرد : در حقیقت حسادت ، ناامنی عمیق و نقص شخصیتی در افراد و نماد سستی در دوستی‌ها است.

این متخصص روانشناس و مشاور تأکید کرد: راه‌های پیشگیری حسادت در کودکان شامل پرهیز از مقایسه فرزندان و احساس بی‌کفایتی در آنها، پرورش اعتماد به نفس و خودباوری، پرهیز از تبعیض، تبعیض نوعی سم تربیتی در فرزندان است، الگوی خوب بودن و روابط درست میان پدر و مادر، والدین باید به فرزندان خود نشان دهند در مشاجرات آنها برنده و یا بازنده‌ای وجود ندارد، محبت بدون قید و شرط و غیر مشروط به فرزندان یعنی مهربان باشیم بدون شرط همچون خورشید که محبتش را به طور یکسان میان کافر و مسلمان و یا خیابان و بیابان تقسیم می‌کند، است.

موسوی در پایان گفت: رعایت انصاف و محبت نصف به نصف، تعیین قانون برای برقراری عدالت، جلوگیری از احساس مقایسه، ترس و تبعیض، پرهیز از تحمیل آرزوهایمان به فرزندان، احترام به فرزندان، پذیرش آنها همان گونه که هستند نه آن که دلخواه ما است، همدلی و هنر خوب شنیدن صحبت‌های کودکان از مهمترین راه‌های پیشگیری از بروز حسادت در کودکان است.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران