جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

راهکارهای قطع زنجیره عوامل فساد در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

راهکارهای قطع زنجیره عوامل فساد در کشور

سامان نیازی ، مشاور معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان جنوبی گفت: هر چقدر نظارت بر همه امور دقیق‌تر باشد دست عوامل فساد از منابع مالی کشور کوتاه خواهد شد.

سامان نیازی با اشاره به راهکارهای قطع زنجیره فساد، اظهارداشت: قدم اول شناسایی فساد، مخاطبین فساد و چرایی فساد است.
وی ادامه داد: ریشه همه فسادها سه علت دارد، یکی ریشه در نادانی و عدم آگاهی از عواقب فساد یعنی اینکه فرد با انجام فساد نمی‌داند چه عواقبی منتظر وی است.   
 
مشاور معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان جنوبی افزود: مسئله‌ بعدی در بروز فساد به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و روحی روانی است یعنی افراد به دلیل مشکلات مالی ممکن است دست به کارهای غیرقانونی بزنند.
 
نیازی با اشاره به مسئله بعدی که در بروز فساد نقش دارد، تصریح کرد: کسانی هستند که علنا با نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران مشکل دارند که باید بسته به نوع فساد به مقابله با آن پرداخت.  
وی اظهار داشت: غرب و استکبار از ظهور کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران که بیش از 35 سال از آرمان‌های خود صیانت کرده و روز به روز هم در حال قدرتمند شدن و بر پایه اسلام، دموکراسی و جمهوریت است، هراس دارد به همین دلیل به طرق مختلف سعی در ایجاد فساد دارد.   
 
مشاور معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان جنوبی گفت: برای جلوگیری از فساد باید به دنبال چرایی آن باشیم مثلا از کسانی که از ماهواره استفاده می‌کنند سوال کنیم که چرا با وجود یک میلیارد نفر چینی، هندوستانی، فرانسوی و انگلیسی ، ما شاهد افزایش شبکه‌های فارسی زبان هستیم؟  
 
نیازی افزود: حامیان این شبکه‌ها کاملا ماهیتشان دشمنی با نظام جمهوری اسلامی است.
وی با اشاره به قدم دوم عملیات ریشه‌کنی فساد ادامه داد: با ترویج و گسترش باورهای دینی با تکیه بر مراسم‌های مذهبی مثل شب‌های احیاء می‌توانیم از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنیم.   
 
مشاور معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان جنوبی تصریح کرد: افزایش سواد رسانه‌ای و معرفت عمومی از جمله راهکارهای مقابله با فساد است یعنی با آگاه سازی میان توده‌های مردمی و خانواده‌ها با استفاده از خود رسانه‌ها جامعه روحانیت، و جوانان مومن و اثرگذار که همان افسران جنگ نرمی هستند که مقام معظم رهبری اشاره دارند، است.  
نیازی اظهار کرد: مسئله بعدی برگزاری کلاس‌های مشاوره در داخل محله‌ها است یعنی مشاوران حقوقی و روانشناسی به محله‌ها بروند و مشکلات آنها را بررسی و تا آنجایی که می‌توانند، حل کنند، و آنجایی را که نمی‌توانند به مقام‌های بالاتر گزارش دهند تا آنها رسیدگی کنند.
 
وی با اشاره به برخورد دستگاه‌های امنیتی با متخلفان، گفت: دستگاه‌هی امنیتی باید برخورد قاطع با برهم زنندگان نظم در جامعه و هنجارشکنان انجام دهند.  
مشاور معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان جنوبی افزود: مسئله بعدی کمک بسیج عمومی همه نهادها به دولت و کمک متقابل دولت برای ریشه‌کنی فقر است و همه نهادها و مردم باید به دولت در بحث اقتصادی کمک کنند.   
 
نیازی در پایان با اشاره به بحث نظارت صحیح در اجرای قوانین، خاطر نشان کرد: هر چقدر نظارت بر همه امور دقیق‌تر باشد دست عوامل فساد از منابع مالی کشور کوتاه خواهد شد.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران