جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

راهکارهای درمان دردهای ناحیه گوش و حلق - نمایش محتوای خبر

 

 

راهکارهای درمان دردهای ناحیه گوش و حلق

با مصرف برخی از مواد غذایی در فصل پاییز و زمستان می‌توان دردهای ناحیه گوش و حلق را بهبود بخشید.

محمدرضا عمرانی متخصص گوش حلق و بینی با اشاره به درمان گلودردها، گفت: یکی از مهمترین بیماری‌هایی که کودکان، نوجوانان و جوانان را درگیر می‌کند گلودرد چرکی است. بیشتر گلودردها به وسیله ویروس‌ها ایجاد می‌شود.

وی افزود: نشانه‌های تب اندک به ویژه در طول شب سرفه، عطسه و آبریزش بینی همراه با یک یا چند روز گلودرد در بسیاری از بیماری‌‌های ویروسی دیده می‌شود.

عمرانی در ادامه تصریح کرد: شمار اندکی از گلودردها را باکتری‌ها ایجاد می‌کنند که شدت بیماری شدیدتر است. لوزه‌های کامی که در گلو دیده می‌شوند و حتی با باز کردن دهان می‌توان چرکی بودن و متورم بودن آنها را دید. در بسیاری از این بیماران آبریزش شفاف بینی و سرفه کمتر از بیماران ویروسی است و یا کلاً وجود ندارد.

وی بیان کرد: در درمان سرماخوردگی‌های ساده ویروس آنتی‌بیوتیک جایگاهی ندارد و با به کار بردن محلول‌های آب نمک بینی که خوشبختانه در داروخانه‌‌ها موجود است باعث از بین رفتن باکتری موجود در بینی می‌شود.

عمرانی بیان کرد: برخی از آب نمک‌هایی که خودمان در خانه درست می‌کنیم و با آب جوشیده و نمک است کمی سوزاننده هستند، آب نمک که برای شست و شوی بینی استفاده می‌شود غلظت دقیقی از نمک در آب دارد که نزدیک به 9 گرم نمک در 1 لیتر آب است و هم غلظت خونمان است. دهان شویه آب نمک در گلودردهای چرکی کارآمد است.

عمرانی در خصوص درمان گلودرد با خوراکی‌ها بیان کرد: خورن میوه‌ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن ویتامین ث در پیشگیری و درمان گلودرد نقش‌ بسزایی دارد. ویتامین ث در میوه‌ها و سبزیجات مانند: پرتقال، لیمو، گوجه فرنگی، شلغم، فلفل دلمه‌ای و... موجود است.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران