جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

رابطه آلودگی هوا با سرطان در کودکان - نمایش محتوای خبر

 

 

رابطه آلودگی هوا با سرطان در کودکان

ذرات ریز ناشی از آلودگی هوا سبب بروز سرطان ریه در کودکان در درازمدت می‌شود.

دکتر خسرونیا متخصص داخلی با اشاره به تأثیر آلودگی هوا در بروز سرطان اظهار داشت: در اثر تنفس هوای آلوده‌ای که ناشی از سوختن ناقص حلقه بنزین‌ها در بنزین، موجود است. ذرات ریز و معلقی به نام نانو‌ذرات وارد ریه و سایر اعضای حیاتی بدن می‌شود و سیستم ایمنی و دفاعی بدن را تضعیف و در درازمدت سبب بروز انواع سرطان‌ها می‌شود.

وی بیان کرد: این نانوذرات، بسیارند و معلق در هوا بوده و وقتی که وارد ریه می‌شود آن را آلوده و تنفس را سخت می‌کند.

این متخصص ادامه داد: نانوذرات به DNA و پروتئین افراد می‌چسبد و ساختار آنها را آلوده و در نتیجه سبب از بین بردن سلول‌های ایمنی بدن می‌شود و این عمل در کودکان بسیار خطرناک بوده و بدن آنها را ضعیف‌تر از قبل می‌کند.

وی ابراز داشت: در زمانی که نانوذرات در خون گردش می‌کند باعث آلوده کردن این محیط شده و این خون هنگامی که وارد مغز می‌شود بر روی سلول‌های عصبی و مغز افراد تأثیر منفی گذاشته و باعث اختلالات مغزی و بروز سرطان در بدن افراد می‌شود.

خسرونیا با بیان اینکه آلودگی هوا اثرات بدتری بر روی کودکان می‌گذارد، افزود: ذرات معلق ریز ناشی از آلودگی هوا بر معده کودکان که ضعیف است، تأثیر منفی زیادی گذاشته و پرزهای دفاعی را از بین می‌برد و در مراحل بعدی آن عضو را از کار می‌اندازد که به این امر اصطلاحاً سرطان معده گفته می‌شود.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا علاوه بر بروز سرطان به ویژه در کودکان به علت سیستم دفاعی ضعیف‌شان باعث رشد ناقص سلول‌های مغزی و در نتیجه پایین آمدن بهره هوشی می‌شود.

خسرونیا در پایان گفت: در زمان آلودگی هوا، کودکان فرد آسیب‌پذیرتری نسبت به بقیه افراد جامعه هستند و باید بیشتر از خود مراقبت کرده و در زمان آلودگی تا حد امکان از منزل خارج نشده و مصرف شیر سفید ر از یاد نبرند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران