سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دیابت تهدیدی برای تشکیل سنگ در کلیه - نمایش محتوای خبر

 

 

دیابت تهدیدی برای تشکیل سنگ در کلیه

پیشگیری از دیابت، مهمترین عامل جهت جلوگیری از نارسایی و ایجاد سنگ در کلیه است.

محمد سامی فوق تخصص پیوند کلیه؛ گفت: شیوه زندگی ناصحیح، آب و هوای گرم و خشک، تغذیه نامناسب و مصرف بیش از حد نمک از فاکتورهای ایجاد نارسایی و ایجاد سنگ در کلیه است.

سامی با بیان اینکه دیابت از دلایل ایجاد سنگ کلیه است، اذعان داشت: دیابت یا بیماری قند، یک اختلال سوخت و سازی در بدن است که باعث از بین رفتن تولید هورمون انسولین در افراد می شود.

وی در ادامه افزود: نقش هورمون انسولین در بدن، کاهش قند خون است که این عمل از تشکیل سنگ در کلیه ها جلوگیری می کند.  

وی درباره علائم بیماری دیابت، ابراز داشت: از علائم این بیماری  تشنگی، گرسنگی، پوست خشك، كاهش وزن، خواب آلودگي، خستگی، احساس ضعف، خواب رفتن و سوزنی شدن دست و پا است.

وی با بیان اینکه تشخیص زود هنگام  دیابت، از بروز تشکیل سنگ در کلیه جلوگیری می کند ، ابراز داشت : ممکن است بعد از 5 سال علائم دیابت در بدن مشخص شود اما با تشخیص زود هنگام این بیماری  می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

سامی با اشاره به اینکه افراد با فشار خون بالا در معرض خطر ابتلا به بیماری نارسایی کلیه هستند ، اظهار داشت: پر فشاری خون، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها  افزایش می یابد که این بیماران در معرض خطر ابتلا به نارسایی کلیه قرار دارند و این عامل باعث ایجاد بیماری های قلبی ، مغذی و سنگ در کلیه افراد می شود .

وی در پایان بیان کرد: بهترین روش برای جلوگیری از نارسایی کلیه ها مراجعه سالیانه به پزشک و انجام آزمایش است.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران