رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۸

دوران بیماری امام خمینی (ره) - نمایش محتوای رمضان

 

 

دوران بیماری امام خمینی (ره)

Loading the player...

 

بیماری امام خمینی سرطان معده بود. این بیماری هنگامی که امام در نجف بود او را می آزرد.

برحسب نظریه و گفته گروه پزشکی امام ، سلول های سرطانی امام هنگامی که از تبعیدگاهش در نجف در سال 1979 بیرون آمد و انقلاب اسلامی را رهبری نمود از فعالیت و پیشروی باز ایستادند و حالا پس از 10 سال در سال 1989 ( یعنی سال 1368 شمسی ) دوباره فعال شده است . علت اختفا و شروع فعالیت سلول های سرطانی برای گروه پزشکی امام نامعلوم بود . بر همین اساس امام را در 24 ماه مه سال 1989 ( مصادف با سوم خرداد ماه سال 1368 ) به بیمارستان منتقل کردند و در آنجا فقط 11 روز به سر برد .

امام خمینی برای اداره کشور بسیار جدی بودند و مسئولین دولت که شاگردانش بودند مانند سید علی خامنه ای و هاشمی رفسنجانی را مرتبا به حضور می طلبید و برای شنیدن آخرین اخبار بسیار مشتاق بود . روی همین اصل دست از خواندن روزنامه و یا رادیوی کوچکش بر نمی داشت تا اخبار را بشنود . امام در این یازده روز باز هم تماس هایی داشت و تذکرات لازم را به مسئولین می داد .

حال امام روز به روز به وخامت می رفت به گونه ای که روزهای آخر دیگر نتوانست از تختش بلند شود . پزشکان تصمیم گرفتند که امام را برای عمل جراحی به اتاق عمل ببرند و غده سرطانی را از معده ایشان خارج نمایند . اما قبل از اجرای عمل امام درخواست کرد که عالم مسجد محله اش در خمین را ببیند . امام به او سفارش کرد تا آنچه از پدرش در خمین به او ارث رسیده است را بین فقرا و نیازمندان تقسیم نماید .

ساعت 7:30 شب سوم ژوئن و ساعاتی مانده به وفات امام ، هنگامی که ریه های امام عاجز از نفس کشیدن بود و آثار درد در چهره امام نمایان بود . امام اصرار داشت نماز مغرب و عشایش را بخواند و این آخرین نماز ایشان بود .

امام خمینی (ره) در ساعت 22:20 روز شنبه سیزدهـم خـرداد ماه سـال ۱۳۶۸ ( مصادف با 28 شوال 1409 قمری و سوم ژوئن سال 1989 ) در حالی که 87 سال و 9 ماه و 10 روز از حیات با برکتش می گذشت ؛ وفات کرد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.