جهش تولید | شنبه، ۹ فروردین ۱۳۹۹

دهکده - نمایش محتوای صدا

 

 

دهکده

Loading the player...
دهکده

با توجه به اينكه حدود 40 درصد جمعيت استان خراسان جنوبی را روستائيان تشكيل مي دهند؛ توجه ویژه به این قشر از جامعه امری ضروری است.

به همین منظور شبکه استانی صدای خراسان جنوبی تولید و پخش ویژه برنامه «دهکده» را در دستور کار خود قرار داده است تا بتواند به بهترین شکل ممکن، امکانات و ظرفیت های روستاهای استان، آداب و رسوم و فرهنگ مردم، تلاش و تکاپو و فعالیت های اقتصادی، فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و ... و در یک کلام معرفی روستا را روایت نماید.

رویکرد اصلـی این برنامه «توسعه پایدار روستـایی و آموزش روستائیان در زمینه های گوناگون مانند کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی، بهداشت، صنعت، حفظ محیط زیست، تحصیل به صنعت، تعاونی های روستایی، مشاغل روستایی از قبیل صنایع دستی  و ...» است.

مدت زمان هر برنامه 25 دقیقه است. گوینده با لحنی صمیمی مطالبی بیان می کند و بخش های متنوعی در برنامه پخش می شود که عبارتند از:

- گزارش: درطول هر هفته یکی از روستاهای استان معرفی می شود. بدین نحو که گزارشگر برنامه با سفر به آن روستا گزارش هایی از توانمندی های اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی از قبیل مسائل کشاورزی، دامپروری، صنعت، آموزش، تعاونی های روستایی، فعالیت های زنان، صنایع دستی، محیط زیست و ... تهیه می کند.

- کارشناسی: در هربرنامه دو نفر کارشناس به بیان مطالب آموزشی به روستاییان می پردازند.

- نمایش کوتاه: یک نمایش کوتاه رادیویی که حالت گفتگو بین روستاییان است، در رابطه با یکی از بحثهای کارشناسی پخش می شود . موضوعات نمایش آموزنده است و اطلاعات مفیدی به مخاطب ارائه می دهد.

- ارتباط تلفنی با هواشناسی: در هر برنامه کارشناس هواشناسی گزارش آب و هوای استان را اعلام کرده و در همین رابطه توصیه هایی به کشاورزان از قبیل جمع آوری به موقع محصول ، وقوع طوفان ، سیل و ... ارائه می دهد.

- گزارش تلفنی دهیاران: در هر برنامه با برقراری ارتباط تلفنی با دهیاران، از وضعیت روستا، حوادث، مراسم و ... آن اطلاع رسانی می شود.

- تلفن و پیامک: به فراخور برنامه از تلفن ها و پیامک های مخاطبان استفاده می شود . ضمناً در صورتی که سوالی از طرف مخاطبان مطرح شود، پاسخ مسئولان نیز پخش می گردد .

- موسیقی: به منظور تلطیف فضای برنامه، موسیقی ( ترجیحا محلی) پخش می گردد.

 

تعداد 235 برنامه تا پایان سال جاری تولید و پخش خواهد شد که شما هم استانی ها و به ویژه روستائیان عزیز می توانید این برنامه را در ساعت 20:10 روزهای شنبه تا پنجشنبه هر هفته (بجز ایام تعطیل رسمی) از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) شنونده باشید.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگی برنامه دهکده را "ملیحه کاووسی" بر عهده دارد.

گوینده "زهره سرچشمه پور" ، گزارشگر "احمد حسینی مقدم" ، نویسنده برنامه و بخش نمایشی "علی رحیمی" است.

بازیگران بخش نمایشی متغیر بوده و عبارتند از: مهدی حقگو، علی رحیمی، هادی رحیمی، علی جعفری جم، ملیحه محمدی، فرشته بهمن زاده.

صدابرداری برنامه را خانم ها " هانیه پیرامی، ام البنین عنایتی و سارا مختاری" بر عهده دارند.