رونق تولید ملی | دوشنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۸

دهکده - نمایش محتوای صدا

 

 

دهکده

Loading the player...
دهکده

« دهکده » عنوان برنامه رادیویی ویژه روستاست که تولید آن با توجه به ترکیب جمعیتی استان خراسان جنوبی ( حدود 42 درصد جمعیت روستایی ) ، ضرورت اهمیت آموزش به این قشر از جامعه در خصوص مسائل توسعه روستا ، ارتقاء سطح فرهنگی روستاها و تقویت فرهنگ کار و تلاش الزامی است و توانسته مخاطبان زیادی را به خود اختصاص دهد .

رویکرد اصلی این برنامه « توسعه پایدار روستایی است که مسائلی مانند : توسعه روستا در بخش های کشاورزی ، دامداری ، صنایع دستی ، بهداشت ، صنعت و ... را شامل می شود » .

برنامه دارای ساختار مجله ای است و در مدت زمان 25 دقیقه ، آیتم های متنوعی به شنوندگان ارائه می کند که از جمله آنها می توان به این بخش ها اشاره کرد :

- کارشناسی کشاورزی : در این بخش به بررسی مسائل کشاورزی که عموم کشاورزان استان با آنها روبرو هستند ، پرداخته می شود . مسائلی همچون : کاشت ، داشت و برداشت محصول ، حفظ نباتات ، باغبانی ، زراعت ( اعم از سم پاشی و کوددهی ) ، آبیاری و ... .

- کارشناسی دامپزشکی : در این بخش به به بررسی بیماریهای دام ها که عموماً در استان رایج است و راههای پیشگیری و درمان آنها ، پرداخته می شود .

- کارشناسی بهداشتی : در این بخش به مسائل بهداشتی روستاها پرداخته می شود .

- گزارش : بخش گزارشی برنامه آیتم ثابت برنامه است که هر هفته یکی از روستاهای استان توسط گزارشگر معرفی و محورهای توسعه در آن روستا بررسی می شود .

- اخبار هواشناسی : به منظور اطلاع روستائیان از تغییرات جوی و آب و هوایی و با توجه به کاربرد این موضوع در مسائل مربوط به کشاورزی و دامداری ، اخبار هواشناسی به صورت روزانه توسط کارشناس مربوطه ارائه می شود .

- ارتباط با دهیاران برای اطلاع رسانی از وقایع روستا در موضوعات مختلف عمرانی ، فرهنگی ، آموزشی ، اقتصادی و ...  . ضمنا در این بخش مفاخر روستا نیز توسط دهیاران معرفی می گردد .

- پخش آوازهای محلی .

- پاسخگویی به سوالات مخاطبان که از طریق پیامک و تلفن با برنامه در میان گذاشته می شود .

- نمایش کوتاه : در این بخش مسائل مورد نیاز روستائیان جهت آموزش به آنها ، در قالب یک گفتگوی نمایشی کوتاه و با زبانی ساده و روان بیان می شود .

برنامه دهکده روزهای شنبه تا پنجشنبه هر هفته راس ساعت 20:20 از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی ( خاوران ) پخش می شود .

تاریخ تولید: 1393

تهیه کننده : فرشته بهمن زاده

گوینده : زهره سرچشمه پور

گزارشگر: احمد حسینی مقدم

نویسنده : مریم دهقان تنها