جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

دنیا در انتظار نتایج یک تحقیق علمی - نمایش محتوای خبر

 

 

دنیا در انتظار نتایج یک تحقیق علمی

alt

با اجرای طرح تحقیقاتی شناسایی بیماری‌های ژنتیکی در خراسان جنوبی، یک ژن جدید بیماری‌ پوستی برای نخستین بار در دنیا، در این استان کشف شد.

طرح تحقیقاتی شناسایی بیماری‌های ژنتیکی در خراسان جنوبی از چهار سال پیش (سال 88) آغاز شده که نخستین اطلاعات این طرح تشریح شد.

جامعه هدف مورد مطالعه در این طرح پژوهشی، یکی از مناطق روستایی خراسان جنوبی است.

سرپرست تیم تحقیقاتی ژنتیک وابسته به سازمان بهزیستی کشورگفت: این تحقیق بر روی بیماری‌ های ناشنوایی، نابینایی، عقب ماندگی‌های ذهنی و متابولیک و ریشه ‌یابی آن‌ها انجام شده است.

شریفی با بیان اینکه کشف ژن جدید بیماری‌ پوستی برای نخستین ‌بار در سطح جهان صورت گرفته است گفت: این مرحله نخست تحقیقات بوده که نتیجه چهار سال کار مطالعاتی است و برای درمان این مشکل باید فعالیت‌های تحقیقاتی را ادامه دهیم.

وی یادآور شد: بیشتر معلولیت‌ها در چهار بخش ذهنی، نابینایی، ناشنوایی و پوستی است که تیم تحقیقاتی ما در بخش پوستی موفق به کشف ژن مربوطه شد.

استاد دانشگاه ‌های ایران و اروپا ، در خصوص فراوانی بیماری‌های پوستی که در گروه بیماری‌های نادر شناسایی و عملیات تشخیص و درمان آن‌ ها در جریان است، گفت: یک نوع بیماری پوستی در یکی از مناطق خراسان جنوبی شیوع یافته است که مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته وی، این بیماری ریشه فامیلی داشته و توانستیم عامل ناشناخته این بیماری را مشخص کنیم که  یکی از عوامل این بیماری مرگ سلول‌ها در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید است.

سرپرست تیم تحقیقاتی ژنتیک وابسته به سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: شناسایی ژن‌هایی معلولیت در بعضی از مناطق برای نخستین‌ بار در خراسان جنوبی مورد بررسی قرار گرفته است.

شریفی خاطرنشان کرد: گام‌های اساسی برای پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از بیماری‌های ژنتیک در خراسان جنوبی برداشته شده است.

به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی ژنتیک وابسته به سازمان بهزیستی کشور، بیماری‌های ذهنی، نابینایی و ناشنوایی از جمله بیماری‌هایی هستند که در استان خراسان جنوبی نسبت به بیماری‌های دیگر ژنتیکی رواج یافته است.

شریفی با بیان این‌که 12 تا 13 هزار ژن در بدن وجود دارد، یادآور شد: تاکنون حدود چهار هزار ژن به عنوان عامل بیماری در بدن شناسایی شده است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی