جهش تولید | سه‌شنبه، ۸ مهر ۱۳۹۹

دم چتری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دم چتری

«دم چتری» با نام علمی (Cercotrichas galactotes) و نام انگلیسی (Rufous-tailed Scrub-Robin) پرنده کوچکی از خانواده «مگس‌گیران» است.

در باغ‌ها، تاكستانها، نخلستانها و زيتون‌ زارها، پرچين‌ها یافت می شود و بر روي نخل‌هاي كوتاه و درخت گز لانه مي سازد.

دم چتری از جمله پرندگانی است که در ایران تابستانها از پراکندگی نسبتا زیادی برخوردار است.

این پرنده 15 سانتی متر است، نر و ماده همشکل، بدن باریک و پاهای دراز دارد . این پرنده به وسیله دم بلند بلوطی رنگش که اغلب آنرا به صورت افراشته نگه می دارد شناخته می شود. انتهای حد اقل سه تا چهار عدد، در هر طرف از پرهای کناری دمش لکه ای سیاه با حاشیه پایانی سفید دیده می شود و پرهای میانی دم، حاشیه سفید را ندارند و فقط در پایان اندکی تیره تر می باشند.

سطح پشتیش قهوه ای مایل به خاکستری، پرهای پروازیش قهوه ای تیره و سطح زیرین بدنش روشن تر و به رنگ خاکی است. دمگاهش بلوطی رنگ و پوشپرهای زیر آن سفید می باشند. خط چشمی تیره و ابروی سفیدی دارد. چشمانش سیاه و پاهایی بلند به رنگ نخودی مایل به صورتی دارد. رفتارش مانند سایر توکاها است و از سسک ها بی باک تر است بر روی بوته ها و یا بر روی زمین می نشیند و در حالی که بالهایش آزاد است دم خود را بالا و پائین می کند.

عمدتا از حشراتی مانند مورچه، ملخ، سوسک، سنجاقک، پروانه ، زنبور، و عنکبوت تغذیه می کند و ممکن است این حشرات را در حال پرواز شکار کند و همچنین از کرم ها، دانه ها و انواع توت ها به عنوان مکمل رژیم غذائی استفاده کند و حلال گوشت است.