سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

دستگاه زرشک خشک کن آفتابی حرارتی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

دستگاه زرشک خشک کن آفتابی حرارتی

دستگاه زرشک خشک کن آفتابی حرارتی


Loading the player...

 

کشور ایران بزرگترین تولید کننده زرشک در دنیا است که در این میان استان خراسان و شهرستان قائن با در اختیار داشتن نزدیک به ۹۷ درصد از اراضی زیرکشت این محصول، تولید ۹۵ درصد از زرشک دنیا را در اختیار دارد.

زرشک درختچه‌ای تیغدار به طول ۱ تا ۵ متر است . چوب آن به رنگ قرمز ، قهوه ‌ای یا زرد است . برگ ‌های آن بیضی شکل با دندانه ‌های اره ‌ای و میوه اش قرمز رنگ بیضوی شکل و ترش مزه ‌است. گلهای این گیاه در فصل بهار زرد رنگ و سپس میوه آن صورتی می شود. در آخر فصل تابستان میوه زرشک قرمز می شود و فصل پاییز زمان برداشت می شود.

پس از برداشت ، نوبت خشک کردن محصول می شود . زرشک تازه همراه با دم، برگ و سرشاخه ها خشک می شود. برای رسیدن زرشک به دست مشتری باید اضافات زرشک از محصول اصلی جدا شود .

روند طولانی خشک کردن زرشک و نبود مکانی مناسب برای این کار، آقای «عباس دیده بان» را به فکر اختراع «دستگاه زرشک خشک کن آفتابی حرارتی» انداخت .

این دستگاه به وسیله انرژی خورشیدی و الکتریکی زرشک تازه را در مدت 15 ساعت, با کیفیت مطلوب و بدون تغییر رنگ خشک می کند.

آقای دیده بان در خصوص این دستگاه می گوید : « این پروژه را به عنوان یک پروژه دانشجویی کارشناسی ارشد از حدود دو سال پیش آغاز کردیم که گام اول با موفقیت انجام شده و این دستگاه به عنوان یک اختراع به ثبت رسیده و تاییدیه علمی دریافت کرده است . در این دستگاه برای اینکه بتوانیم از انرژی الکتریکی و فسیلی کمتری استفاده کنیم، فضا را به گونه ای انتخاب کردیم که بتواند نور خورشید را جذب کند . نور خورشید به صورت غیر مستقیم به بدنه های اتاقک تابیده می شود و با توجه به رنگ کدری که دارد به گرما تبدیل می شود و این سبب می شود بیش از 50 درصد در روز در مصرف انرژی صرفه جویی ایجاد شود» .

این دستگاه هم اکنون ظرفیت خشک کردن 20 کیلوگرم زرشک را دارد و مرحله بعدی ساخت دستگاه نیمه صنعتی است . برای ساخت دستگاه باید فضای بزرگتر انتخاب شود به طوری که بتوان حدود 500 کیلو تا 1 تن زرشک را در در داخل دستگاه قرار داد تا خشک شود .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.