جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

دستاورهای اداره کل گاز - نمایش محتوای خبر

 

 

دستاورهای اداره کل گاز

دستاورهای اداره کل گاز

عملکرد 40 ساله اداره کل گاز استان خراسان جنوبی

 

 

شرکت گاز استان خراسان جنوبی در اواخر خرداد ماه سال 1385 به صورت رسمی و با معرفی مدیر عامل و اعضاء هیئت مدیره به عنوان بیست و هفتمین شرکت گاز استانی در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. البته شروع فعاليت گازرساني در استان خراسان جنوبي به يك سال قبل از تاسيس شركت گاز استان (سال 1384) بر مي گردد و تا قبل از تاسيس شركت مستقل استاني ، اقدامات و فعاليتهاي لازم از طريق شركت گاز استان خراسان (قبل از تقسيم) پيگيري مي گرديد. فاز اول گازرساني به استان در آبانماه سال 86 به بهره برداري رسيد و شهر قاين بعنوان اولين شهر استان در سال 86 از نعمت گاز طبيعي برخوردار گرديد. فاز دوم گازرساني به استان در سال 87 با تزريق گاز مركز استان ( شهر بيرجند ) به بهره برداري رسيد. با اجراي پروژه هاي متعدد گازرساني در سطح استان ، تا کنون تعداد 29 شهر و 385 روستاي استان مشتمل بر 99 درصد خانوار شهري و 53 درصد خانوار روستايي استان از نعمت گاز طبيعي برخوردار مي باشند . همچنين گازرسانی به شهر دیهوک از طریق تاسیسات CNG و گازرسانی به 285 روستا در مراحل اجرايي قرار دارد و اجراي پروژه هاي متعدد و عظيم گازرساني ، استان خراسان جنوبي را تبديل به كارگاه گازرساني نموده است.

به منظور توسعه شبکه گازرسانی و پوشش مناطق مختلف شهری و روستایی استان ، 5773 کیلومتر
شبکه تغذیه و توزیع گاز در سطح استان اجرا شده که به جهت بهره مندی و توزیع متوازن این نعمت الهی در اقصی نقاط استان ، 2546 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز در مناطق شهری و 3227 کیلومتر در مناطق روستایی استان اجرا گردیده است .

تاكنون حدود 1000 كيلومتر خطوط انتقال گاز در استان اجرا شده كه امكان تامين گاز را تا مبادي شهرها و بعضاً روستاها و واحدهاي صنعتي فوق عمده فراهم نموده است .

همچنین در حال حاضر بیش از 120 هزار انشعاب گاز در سطح استان نصب شده و بیش از 224 هزار مشترک تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارند.

در راستای جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی ، از ابتداي تاسيس شركت گاز استان تاکنون تعداد 590 واحد صنعتی و تولیدی در استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردیده و براساس برنامه ريزي منسجم ، مقرر گرديده گازرسانی به حداقل 500 واحد صنعتي و توليدي در سالجاري مورد اقدام قرار گيرد .

از مهم ترین صنایع عمده مصرف کننده گاز در استان می توان به کارخانجات سیمان قاین ، سیمان باقران ، كوير تاير ، مجموعه كاشي نيلوفر ، كاشي فرزاد ، شمش منيزيم سربيشه و نیروگاه های سیکل ترکیبی شهید کاوه و نیروگاه قدیم قاین اشاره نمود .

ضمنا در حال حاضر تعداد 24 جایگاه CNG در استان فعال است و در صورت پيگيري متقاضیان و نظر موافق شركت پخش فرآورده نفتي استان ، شرکت گاز استان خراسان جنوبی آمادگی بررسی و تامین گاز مورد نیاز متقاضیان را خواهد داشت .