سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

درمان پرخاشگری کودکان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

درمان پرخاشگری کودکان

Loading the player...

 

به طور کلی خشونت و پرخاشگری بیشتر عامل بیرونی دارد و فقط در موارد خاص به علت های درونی مربوط می شود.

والدین در درجه اول باید محرک های محیطی را که باعث تحریک خشم و ایجاد خشونت در فرزندشان می شود را شناسایی و سپس برای رفع آن به کمک روانشناسان و متخصصان اقدام نمایند.

کارشناسان روش هایی را برای درمان پرخاشگری کودکان و پیشگیری از آن توصیه می کنند از جمله اینکه:

محدودیت هایی برای کنترل پرخاشگری وضع کنید و آنها را به اطلاع کودک برسانید. در این رابطه می توانید از راهکارهایی که عنوان می شود استفاده کنید؛ به عنوان مثال: فیلم ها، تصاویر و مواردی که کودک با آنها سر و کار دارد را به دقت انتخاب کنید، الگوهایی را در اختیار کودک بگذارید که پرخاشگرانه نباشد، همراه کودک برنامه های تلویزیونی را ببینید و صحنه پرخاشگرانه آن را تفسیر کنید، همدلی را افزایش دهید، آگاهی کودک را نسبت به رنجی که بر اثر پرخاشگری او در افراد یا حیوانات به وجود می آید افزایش دهید، رفتارهایی را که مغایر با رفتار پرخاشگرانه است تقویت کنید، به جای کودک پرخاشگر به کودکی که به وی پرخاش شده توجه کنید، نحوه ارتباط کودک را با افرادی که با او زندگی می کند مورد بررسی قرار دهید.

اگر قرار است کودک به دلیل رفتار خشونت آمیزش تنبیه شود بهتر است به طریقی باشد که منجر به حمله انتقامی و تلافی جویانه از طرف کودک نشود.

فرصت تخلیه هیجانات را برای کودک فراهم کنید، مباحث گروهی یا خانوادگی را که تاکید بر همکاری با دیگران دارد به کار گیرید. همکاری، مسئولیت و پیگیری مسائل مورد علاقه را با دادن مسئولیت به کودکان تشویق کنید.

برای مهار رفتار کودکان، فنون محروم سازی ممکن است تا حدودی مفید واقع شود؛ بنابراین رفتارهای پسندیده را به وضوح تشریح کنید و پاداش ها و کیفرهای آن را بیان نمایید. فعالیت های ساعتی کودک را در صورت امکان با شرکت کودکی دیگر طراحی کنید، از تنبیه بدنی به شدت بپرهیزید، علت رفتار پرخاشگرانه کودک را جستجو کنید، ثبت وقایع روزانه، بازی درمانی، بازی های جالب، جمله سازی و گوش دادن فعال ممکن است به عنوان کمکی در جهت درک کودکان خشن به کار گرفته شود.

به کودک بفهمانید که با هر بار رفتار خشونت آمیز خود را از شما بیشتر دور می کند. از کودک پرخاشگر بخواهید الگوی مطلوبی برای خود بیابد و فهرستی از رفتارهای الگو را در کوتاه مدت اجرا نماید. با کودک قرارداد رفتاری ببندید تا برای رفتارهای مطلوبش پاداش دریافت کند و نتیجه اعمال نامطلوبش را ببیند.