سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

درمان تنبلی چشم کودک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

درمان تنبلی چشم کودک

Loading the player...

 

چشم پزشکان بر این باورند درمان تنبلی چشم کودک به 3 عامل بستگی دارد :

1-  سنی که در آن تنبلی چشم به وجود آمده

2- مدت زمانی که از تنبلی چشم گذشته

3- سنی که در آن درمان آغاز شده است .

اگر والدین همکاری تنگاتنگی با چشم پزشک و یا بینایی سنج داشته باشند و در زمان طلایی برای درمان تنبلی چشم کودکشان اقدام کرده باشند بدون شک در درمان این عارضه موفق خواهند بود ، به شرطی که صبور بوده انتظار بهبودی سریع هم نداشته باشند .

والدین گرامی نکته مهم در درمان تنبلی چشم این است که هر چه سن کودک شما کمتر باشد شانس درمانش بیشتر است و مدت زمان درمان هم کوتاهتر خواهد بود .

بهترین سن برای درمان تنبلی چشم قبل از 5 سالگی است ، اما پیگیری درمان تا بهبودی کامل دید دو چشم تا 10 سالگی کودک الزامی است .

روشهای درمانی مختلفی برای درمان تنبلی چشم وجود دارد که مهمترین آنها بستن چشم ، استفاده از عینک ، انجام جراحی و تمرینات چشمی است .

چشم پزشکان بر این باورند که بهترین درمان تنبلی چشم ، بستن چشم سالم است تا چشم تنبل وادار به فعالیت شود . یعنی با تمرین دیدن تنبلی آن برطرف شود ، دوره زمانی بستن چشم هم برای هر کودک متفاوت است که این دوره را متخصصین تعیین می کنند .

هر چه میزان تنبلی چشم بیشتر باشد مدت زمان بستن چشم سالم هم بیشتر خواهد بود . تحقیقات نشان می دهد که بستن بیش از اندازه چشم سالم اثر مطلوبی بر چشم ندارد؛ چون علاوه بر اینکه باعث می شود کوک دیگر با والدین همکاری نکند ، گاهی باعث تنبلی در چشم سالم هم خواهد شد .

به همین جهت والدین باید مطابق دستور متخصص عمل کنند و سعی نکنند که چشم سالم کودک را بیشتر از زمانی که پزشک تشخیص داده بسته نگه دارند.

در طی مدت زمان درمان نیز باید چشم کودک را متخصص معاینه کند چون ممکن است نیاز باشد که مدت زمان بستن چشم تغییر داده شود. ضمنا با توجه به نظر متخصص می شود بستن چشم سالم کودک را به چند نوبت در طی روز تقسیم کرد تا تحمل آن برای کودک راحت تر شود .

والدین گرامی زمانی که چشم کودکتان را بستید سعی کنید با بازی کردن او را سرگرم کنید ، با این کار ضمن اینکه تحمل بستن چشم برای کودک آسان تر می شود ، بازی ، دید نزدیک کودک را تحریک می کند و باعث تقویت اثر بستن چشم می شود .

توجه داشته باشید زمان بستن چشم ، کودکتان را به مهمانی یا جایی نبرید که توجه اطرافیان به او جلب شود ، چون این کار باعث افزایش اضطراب کودک و کاهش همکاری او خواهد شد .

انجام تمریناتی مثل نقاشی کردن، بازی با خط و نقطه، کتاب خواندن، خمیر بازی، بریدن اشکال و کارهایی از این قبیل در کنار سایر روش های درمانی می تواند در بهبود دید کودک اثر بگذارد و درمان تنبلی چشم را سرعت ببخشد.

فردی که دچار تنبلی چشم است نسبت به سایر افراد سالم بیشتر در معرض خطر نابینا شدن قرار دارد، بنابراین با توجه به آنچه که ذکر شد بیماری تنبلی چشم کودکتان را جدی بگیرید. مراحل درمانی را تحت نظر متخصص طی کنید و طبق دستورات او عمل کنید. ضمنا فراموش نکنید پیشگیری بهتر و موثرتر از درمان است.