سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

درمان آنفلوآنزا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

درمان آنفلوآنزا

Loading the player...

 

آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است که این ویروس ها مدام در حال تغییر هستند و انواع جدیدی ایجاد می کنند که خصوصیات متفاوتی دارند ؛ به همین دلیل ساختمان ویروس آنفلوآنزا از سالی به سال دیگر تغییر می کند .

این سوال بسیار پیش آمده که افراد از طریق چه علائمی متوجه می شوند که مبتلا به بیماری آنفلوآنزا شده اند؟

متخصصان معتقدند آنفلوآنزا عفونتی ویروسی است که بینی، گلو و ریه را درگیر می کند و از زمان مواجهه با ویروس تا زمان بروز علائم 1 تا 5 روز طول می کشد. ابتدا خشکی گلو، آبریزش بینی و احساس زخم در گلو ایجاد می شود و 3 تا 4 روز بعد نشانه هایی مثل تب ، سرفه ، بدن درد ، سردرد و خستگی احساس می شود .

پزشکان بر این باورند که زمان شیوع بیماری آنفلوآنزا اواخر پاییز و اوایل زمستان است .

حال این سوال پیش می آید آنفلوآنزا چگونه درمان می شود؟

وقتی به پزشک مراجعه کردید پزشک برای درمان آنفلوآنزا به شما ابتدا داروهای ضد ویروسی می دهد . در کنار داروها باید مایعات زیاد بنوشید ، خوب استراحت کنید و با بخور مجاری تنفسی خود را مرطوب نگه دارید .

غذاهایی مثل سوپ و آبگوشت خیلی می تواند موثر باشد چون باعث از بین رفتن گرفتگی ها می شود .

اگر متوجه شدید فرزند شما راحت نیست و درد دارد با پزشک خود مشورت کنید .

هیچ گاه بدون مشورت با پزشک به فرزند خود آسپرین ندهید چون ممکن است منجر به بیماری و سندرم های خطرناک در کودکان شود البته این مسئله بسیار نادر است .

خیلی به پزشک اصرار نکنید که برای درمان آنفلوآنزا آنتی بیوتیک تجویز کند ، چون آنتی بیوتیک فقط باکتریها را از بین می برد در حالی که آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است و در اثر باکتری ها به وجود نمی آید . بنابراین در این مورد آنتی بیوتیک هیچ دردی را دوا نمی کند مگر اینکه شما یا فرزند شما علائم دیگری مثل ذات الریه ، عفونت گوش یا برونشیت داشته باشید .

ویروس های نوع A و B آنفلوآنزا به سرعت در محیط منتشر می شود و پخش نمی شوند ، اگر شما در نزدیکی فردی قرار بگیرید که آنفلوآنزا و سرفه و عطسه می کند احتمال دارد قطرات سرفه و عطسه او به دهان یا بینی شما هم وارد شود . به خاطر بسپارید که ویروس آنفلوآنزا از یک روز پیش از بروز علائم بیماری و 5 روز بعد از آن ناقل این بیماری است .

از آنجایی که ویروس آنفلوآنزا به سرعت تکثیر می شود این بیماری به راحتی در مدرسه ، اماکن عمومی و حتی در منزل در محیط خانه پخش می شود . بیشتر مواقع حتی افرادی که تصور می کنند مبتلا نشدند بعد از یک تا 4 روز علائم بیماری آنفلوآنزا را مشاهده خواهند کرد .

البته از آنجایی که مقاومت افراد در مقابل ویروس آنفلوآنزا متفاوت است ، شاید فردی به آن مبتلا باشد و خودش خبر نداشته باشد و یا نشانه های خفیفی داشته باشد که تصور شود سرماخوردگی است و به راحتی این ویروس را به دیگران منتقل کند .