سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

بازگشت به صفحه کامل

درس‌های عاشورا

درس‌های عاشورا


کتاب « درس‌های عاشورا » اثر گزیده بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره درس‌های مکتب عاشورا و دربرگیرنده رهنمودهای ایشان درباره عبرت‌های عاشوراست .

این نوشتار به صورت موضوعی تدوین شده و بعد از نمایه‌زنی و تیتربندی مطالب در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است .  کتاب « درس‌های عاشورا » یکی از آثار موضوعی استخراج شده از کتاب مرجع « آفتاب در مصاف» است که بیانات رهبر معظم انقلاب از سال 1357 تا 1390 را درباره امام حسین(ع) در بر می‌گیرد .

«تنوع و جاودانگی درس‌های عاشورا» ، «وجوب قیام برای اصلاح جامعه اسلامی» ، «لزوم شناخت وظیفه اصلی» ، «انجام به موقع تکلیف» ، «مقابله با جدایی دین از سیاست» و «سه ویژگی برجسته و تعیین‌کننده اباعبدالله (ع)» از جمله مباحث مطرح شده در این کتابند .

در بخشی از این نوشتار ، به نقل از خطبه‌ نماز جمعه رهبر معظم انقلاب در عاشورای سال 1374 آمده است : « اگر این حادثه (عاشورا) را دقیق در نظر بگیرید، شاید بشود گفت انسان می‌تواند در حرکت چندماهه حضرت ابی‌عبدالله (علیه السلام) از آن روزی که از مدینه خارج شد و به طرف مکه آمد، تا آن روزی که در کربلا شربت گوارای شهادت نوشید، بیش از صد درس مهم برشمارد. نخواستم بگویم هزارها درس؛ می‌شود گفت هزارها درس هست، ممکن است هر اشاره‌ آن بزرگوار یک درس باشد. اما این‌که می‌گویم بیش از صد درس، یعنی اگر ما بخواهیم این کارها را مورد مداقه قرار دهیم، از آن می‌شود صد عنوان و سر فصل به دست آورد که هر کدام برای یک امت ، برای یک تاریخ و یک کشور برای تربیت خود و اداره جامعه و قرب به خدا درس است» .

«درس‌های عاشورا» را انتشارات دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای ، در 264 صفحه روانه کتابفروشی‌ها کرده‌ است .