سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

خونریزی چشم؛ آژیر خطری برای افراد دیابتی - نمایش محتوای خبر

 

 

خونریزی چشم؛ آژیر خطری برای افراد دیابتی

گاهی اوقات زمانی‌ که جلوی آیینه می‌روید متوجه خونریزی قسمت سفیدی چشم خود می‌شوید یا شاید هم نشانی از خونریزی چشم نداشته باشید اما دچار تاری دید ناگهانی شوید که باید این موضوع را جدی بگیرید.

خیلی وقت‌ها هنگامیکه جلوی آیینه می‌روید، متوجه خونریزی قسمت سفیدی چشم خود می‌شوید شاید هم هیچ نشانه‌ای از خونریزی چشم نداشته باشید اما دچار تاری دید ناگهانی شوید البته معمولا این خونریزی‌ها خطرناک نیستند و اغلب بر اثر انجام کار‌های سنگین و ضربه ایجاد می‌شوند که با گذر زمان برطرف خواهد شد اما گاهی خونریزی چشم می‌تواند ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای یا حتی عوامل دیگری باشد بنابراین لازم است دلایل خونریزی چشم را بدانید.

مهران نیک‌خو متخصص چشم گفت: می‌توان خونریزی چشم را به سه قسمت تقسیم کرد که عبارتند از: خونریزی‌هایی که بر اثر ضربه ایجاد می‌شوند، خونریزی‌هایی که بر اثر یک عارضه رخ می‌دهند و خونریزی‌هایی که به دنبال بیماری‌های سایر نقاط بدن اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: خونریزی داخل چشم ممکن است بر اثر بیماری‌هایی مثل دیابت، فشار‌خون، پارگی رگ‌ها و... باشد.

وی اظهار کرد: افراد دیابتی به علت کنترل نکردن قند خود باعث ایجاد خونریزی شبکیه چشم می‌شود. گفتنی است در چنین خونریزی‌هایی چشم ناگهان تار می‌شود و فرد نمی‌تواند به راحتی خود را ببیند زیرا مسیر عبور نور چشم مختل شده پس بیماران دیابتی باید به طور مرتب توسط چشم پزشک معاینه شوند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دیابت در مقایسه با فشار‌خون، افراد زیادی را گرفتار می‌کند ولی خونریزی می‌تواند از عوارض ناشی از فشار خون نیز باشد. بنابراین می‌توان بیان کرد: با تغییر در سبک زندگی، تغذیه مناسب، تحرک، کنترل فشار‌خون و نیز جلوگیری از بروز عوارض چشمی دیابت می‌توان از بروز خونریزی‌های داخل چشمی جلوگیری کرد.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران