جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

خواب خوب با بالشت خوب - نمایش محتوای خبر

 

 

خواب خوب با بالشت خوب

انتخاب یک بالشت مناسب می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها در افراد جلوگیری کند.

دکتر ابراهیمی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در خصوص انتخاب یک بالشت مناسب گفت: انتخاب یک بالشت مناسب و استاندارد بسیار حائز اهمیت است چرا که بی‌دقتی و کوتاهی در این امر می‌تواند موجب بروز بیماری‌ها و مشکلات جدی برای افراد گردد. آنچه در انتخاب یک بالشت مناسب باید مورد توجه قرار گیرد شکل ظاهری و محتوای بالشت است.

وی در ادامه در خصوص شکل ظاهری یک بالشت خوب عنوان کرد: بالشت چهارگوش نمی‌تواند بالشت‌ مناسبی باشد چرا که به جای پر کردن ناحیه گودی گردن، زیر شانه‌ها را می‌گیرد و موجب قرار گرفتن ستون فقرات در حالت نامناسب و درگیری آن‌ها می‌گردد به گونه‌ای که نواحی گردن و کتف و شانه در حالت فشار و درگیری کامل قرار دارند و در این موارد فرد در هنگام بیدار شدن از خواب احساس خستگی، درد در نواحی گردن، شانه، کمر و حتی سر می‌کند. بنابراین بهترین شکل بالشت، به صورت گرد است که بتواند گودی گردن را پر کند.

ابراهیمی در خصوص محتوای یک بالشت مناسب اظهار کرد: محتوای یک بالشت مناسب باید به گونه‌ای باشد که بالشت کاملاً نرم و قابل انعطاف باشد. به همین منظور بهترین محتوا برای یک بالشت مناسب پَر است اما متأسفانه بسیاری از افراد نسبت به پَر حساسیت دارند بنابراین می‌توان از بالشت‌های ضدآلرژی استفاده کنند. البته بعضی از انواع پنبه‌ها و متریال‌های مصنوعی که به لطافت و نرمی پَر هستند هم می‌توانند جایگزین مناسبی برای پَر باشند به شرط آن‌که وقتی سر روی بالشت قرار می‌گیرد، بالشت فرم گردن و سر را به خود بگیرد و تحت فشار نباشد.

وی در پایان گفت: ارتفاع مناسب برای یک بالشت معمولاً 10 تا 15 سانتی‌متر است که باید توجه داشت تا موجب فشار بر دیسک‌ها و عضلات در زمان استراحت نگردد. برای رعایت بهداشت باید هر سال بالشت خود را عوض کنیم تا از بروز یک‌سری بیماری‌های عفونی برای خود جلوگیری کنیم.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران