جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

خطرات ناشی از ضربات به سر در کودکان - نمایش محتوای خبر

 

 

خطرات ناشی از ضربات به سر در کودکان

ضربات به سر در کودکان را جدی بگیرید .

در هنگام بازی کودکان، وقوع ضربه به سر ممکن است در آینده دچار مشکلات سردرد، تشنج، لکنت زبان شوند.

مدنی متخصص مغز و اعصاب با اشاره به صدمات ضربه به سر در دوران کودکی اظهار داشت: زمانی که افراد به سرشان در دوران کودکی ضربه وارد و دچار جراحات مختصری می‌شوند، ممکن است در کوتاه مدت حافظه‌شان تحت تأثیر این ضربه کم شده و قابلیت‌های صحبت کردن و دیگر توانایی‌های شخص از بین می‌رود.

وی بیان کرد: کودکانی که سن‌شان موقع آسیب‌دیدگی 2‌ تا 7 سال است، مشکلات جسمی‌شان عمیق‌تر است و ممکن است با کوچکترین مسئله‌ای هوشیاری خود را از دست بدهند و لکنت زبان پیدا کنند.

این متخصص با بیان اینکه ضربه به سر در بچه‌ها آسیب کندی نسبت به سالمندان می‌بینند، افزود: برخلاف تصور خیلی از پژوهشگران، کودکان زیر 5 سال به دلیل شکل نگرفتن کامل استخوان جمجمه، در برابر ضربه‌های مختلف مقاوم‌اند ولی اگر این عارضه درمان نشود در بزرگسالی دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند.

مدنی ابراز داشت: اگر ضربه‌ای که به سر کودک وارد می‌شود متوسط یا شدید باشد باید 24 ساعت تحت مراقبت شدید در بیمارستان قرار بگیرد تا مسائلی چون تشنج، بیهوشی و ... بتواند اقدامات پزشک متخصص در هنگام بروز لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: در اثر ضربه به سر در دوران بچگی، ممکن است در بزرگسالی افراد دچار سردرد‌های میگرنی شده و این مسئله با خواب‌آلودگی و خستگی همراه است.

این متخصص تصریح کرد: در هنگام ضربه به سر بهتر است در صورت هوشیار بودن کودک به او آب قند ندهند، تا ورم مغز کودکشان ملتهب نشود.

وی در پایان گفت: بعد از وقوع ضربه به سر کودک ممکن است پوست سر او دچار فرورفتگی شود که این ناشی از شکستگی جمجمه و فشار قشر خارجی مغز است که در این زمان باید برای سی‌تی‌‌اسکن به پزشک مراجعه شود.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران