رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

خسارت بیش از 8 ميليارد ريالي کانون های فرسايش بادي در شهرستان درميان - نمایش محتوای خبر

 

 

خسارت بیش از 8 ميليارد ريالي کانون های فرسايش بادي در شهرستان درميان

alt

سه کانون بحران فرسايش بادي سالانه 8 ميليارد و 521 ميليون ريال خسارت به عرصه هاي منابع طبيعي شهرستان درميان وارد مي کند.

اين شهرستان با تهديد 3 کانون بحران فرسايش بادي مواجه است که براساس تحقيقات انجام شده سالانه 8 ميليارد و 521 ميليون ريال به منابع زيستي و اقتصادي اين منطقه خسارت وارد مي شود.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري درميان گفت: کانون فرسايش بادي طبس مسينا 24 هزار و 997 هکتار مساحت دارد که طبق محاسبات 5 ميليارد و 966 ميليون ريال در سال خسارت به منطقه تحميل مي کند.

حاجي زاده افزود: دومين کانون فرسايش بادي " تگ نمدي" است که با افغانستان مشترک بوده و 10 هزار و 982 هکتار مساحت دارد در ناحيه مرزي قرار دارد و منطقه تحت تاثير اين کانون 49 هزار و 768 هکتار وسعت دارد و اين نقطه تهديد، يک ميليارد و 370 ميليون ريال در سال به درميان آسيب مي رساند.

اما به گفته وي، سومين کانون بحراني درميان، کانون حسين آباد غيناب است که از اين محل شهرستان يک ميليارد و 185 ميليون ريال خسارت مي بيند.

منابع طبيعي و آبخيزداري درميان اقدام هايي به منظور مقابله با بيابان زايي انجام داده که شناسايي و مطالعه تفضيلي کانون بحران طبس مسينا از آن جمله است.

«حاجي زاده» گفت: براي کاهش و به حداقل رساندن خسارت ها در اماکن عمومي، منازل و راه هاي مواصلاتي پروژه هايي با مشارکت مردم در طرح مديريت بيابان طبس مسينا اجرا مي شود که پخش سيلاب، نهال کاري و قرق حفاظتي از آن جمله است.

به گفته وي پروژه پخش سيلاب، احداث هلالي آبگير توام با بذرپاشي با تکيه بر دانش بومي استان و منطقه درميان هر سال با توجه به ميزان اعتبار تخصيص يافته اجرا مي شود و تاکنون در 900 هکتار از کانون بحران فرسايش بادي طبس مسينا اجرايي شده که اقدامي موثر در کاهش ريزگردهاست.

نهال کاري، طرح بعدي مورد اشاره اوست که تاکنون به ميزان 747 هکتار در اين کانون بحراني انجام شده و به طور متوسط 300 کيلوگرم در هکتار علوفه با اين اقلام استحصال مي شود.

به گفته وي، در عرصه هايي که اين عمليات ها انجام شد به منظور زادآوري طبيعي، مرتع قرق هم مي شود.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی