سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

خراسان جنوبی پیشتاز در اجرای طرح غربالگری فشارخون - نمایش محتوای خبر

 

 

خراسان جنوبی پیشتاز در اجرای طرح غربالگری فشارخون

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند  گفت: به دلیل آماده شدنخراسان جنوبی پیشتاز در اجرای طرح غربالگری فشارخون زیرساختها و سامانه ثبت فشار خون درمراکز بهداشتی، درمانی، و مراکز خدمات جامع سلامت سطح استان ، کنترل فشارخون همزمان با مرحله اطلاع رسانی در افراد مراجعه کننده به این مراکز انجام شده است.

آقای دهقانی فیروز آبادی افزود: 381 هزار نفر در استان بالای 30 سال سن دارند و پیش بینی شده تا پایان مرحله دوم اجرای این طرح 50 درصد این جمعیت حدود 190 هزار نفر غربالگری شوند.

وی با بیان اینکه جامعه هدف این طرح افراد بالای 30 سال و تمامی مادران باردار و بیماران کلیوی می باشند گفت: 40 درصد افرادی که دارای فشار خون بالا در کشور هستند از بیماری خود بی خبرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه فشارخون مهمترین فاکتور خطر در مرگ و میر افراد است، افزود: نارسایی کلیه، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سکته قلبی از جمله بیماریهای ناشی از فشار خون بالاست.

آقای دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه برنامه ریزی برای کنترل فشارخون در اداران و سازمانها هم صورت گرفته ، گفت: ایستگاههای سیار کنترل فشار خون در مساجد، مکانهای نمازجمعه، مراکز پرتردد مستقر شدند تا فشار خون افراد را کنترل کنند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: کسانیکه می توانند فشارخون خود را اندازه گیری کنند ازطریق گوشی تلفن همراه با ورود به سایت salamat.gov.ir به صورت خوداظهاری سوابق خود را همچون نام و نام خانوادگی،کد ملی و فشار خون را ثبت کنند.

وی  افزود: مصرف فراوان نمک، فست فودها، سیگار والکل، و استرس از عوامل مهم بروز فشار خون در افراد است.
آقای دهقانی فیروزآبادی از مردم و جامعه هدف طرح خواست با مراجعه به مراکز جامع سلامت و خانه های بهداشت در اجرای مرحله دوم طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون همکاری و از سلامت خود اطمینان حاصل کنند. 

مرحله اول طرح غربالگری فشارخون از 27 اردیبهشت تا 17خرداد با هدف اطلاع رسانی و کنترل فشار خون در استان اجرا شد و مرحله دوم آن نیز از امروز تا 15تیر اجرا می شود.