جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

خراسان جنوبی جزو 4 استان‌ برتر کشور به لحاظ کمترین نرخ بیکاری - نمایش محتوای خبر

 

 

خراسان جنوبی جزو 4 استان‌ برتر کشور به لحاظ کمترین نرخ بیکاری

استان خراسان جنوبی به لحاظ کمترین نرخ بیکاری جزو 4 استان‌ برتر کشور قرار دارد.

استان خراسان جنوبی جزو ۴ استان کشور به لحاظ کمترین نرخ بیکاری است.

محمد سنجری، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در نخستین شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به عمده ترین شاخص‌های استان گفت: خراسان جنوبی به لحاظ جمعیتی یک درصد جمعیت کشور و 10 درصد وسعت کشور را برخوردار و جزو سومین استان پهناور کشور به شمار می آید.

 محمد سنجری افزود: این استان دارای 732 هزار نفر جمعیت، 229 هزار شاغل و 18 هزار نفر جویای کار است و بر اساس سرشماری سال 90 نرخ بیکاری در استان 8.5 درصد و به لحاظ نرخ بیکاری استان خراسان جنوبی جزو 4 استان کشور به لحاظ کمترین نرخ بیکاری است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی تصریح کرد: پراکندگی جمعیت در استان در هر کیلومتر 5 نفر است که میانگین کشوری به ازای هر کیلومتر 46 نفر است و قیمت ارائه خدمات بسیار بالاتر و حدود 4 برابر میانگین کشوری در استان است و محدودیت‌هایی در بحث نیروی انسانی نیز به این مشکل افزوده است.

سنجری با اشاره به اینکه 47 درصد پست‌های سازمان در استان بلاتصدی است، گفت: عمده سهم شاغلان در خراسان جنوبی 38 درصد در بخش خدمات، 35.5 درصد در بخش کشاورزی و 26 درصد در بخش صنعت توزیع شده است.

سنجری بیان کرد: 91 درصد جویندگان کار در خراسان جنوبی بین 15 تا 34 سال سن دارند که ارزشمندترین سرمایه انسانی به شمار می روند و 38 درصد آنان فارغ التحصیلان دانشگاهی و 62 درصد فاقد مهارت هستند که یکی از مشکلات عمده بازار کار است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی