سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

خاکریز - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

خاکریز

Loading the player...

دفاع مقدس، دفاع از ارزش های اسلامی و جهاد مقدس علیه کفر و الحاد بود. هفته دفاع مقدس تبدیل به یکی از مقاطع درخشان تاریخ انقلاب و سرچشمه بسیاری از برکات و دستاوردهای نظام گردید؛ لذا بزرگداشت هفته دفاع مقدس نه به عنوان یک بزرگداشت صرف جهت یادآوری خاطرات مربوط به سالها پیش، بلکه محملی برای بارور ساختن جریان و مرامی است که حالا دیگر به شالوده اساسی نظام کشور تبدیل شده است.

شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی با استفاده از ظرفیت های هنری و رسانه ای خویش، ویژه برنامه «خاکریز» را برای تولید و پخش در ایام هفته دفاع مقدس تدارک دیده است.   

در ویژه برنامه «خاکریز» به بررسی عوامل مؤثر در پیروزی کشور در دوران دفاع مقدس پرداخته خواهد شد و بر این اساس 7 موضوع اصلی انتخاب شده که عبارتند از: "پیروی از امامت و ولایت فقیه، ایثار و شهادت، وحدت و همبستگی، ایمان و اخلاص، ابتکارات و خلاقیتها، انگیزه، مقاومت". در هر برنامه به بررسی یکی از این عوامل پرداخته خواهد شد.

در این برنامه یک راوی جوان (از زبان یک شهید گمنام) در فضاهای مختلف جامعه حضور پیدا کرده و به شیوه نریشن بر تصویر (مونولوگ) به بیان مقدمه ای درخصـوص موضوع برنامه می پـردازد. دل گفته های راوی با این شیوه پیش برنده برنامه است و با تمهیداتی که در متن برنامه انجام می شود، مخاطب در لابه لای تصاویر به دیدن بخش های مختلف برنامه دعوت می شود. آیتم های مختلف برنامه عبارتند از:

- کلام بزرگان: سخنان بزرگان پیرامون دفاع مقدس که به صورت گرافیکی تولید و پخش می شود.

- گفتگو با فرماندهان استان: در این آیتم پیرامون موضوع برنامه با فرماندهان نظامی و انتظامی سطح استان صحبت و گفتگو خواهد شد.  

- معرفی پیشکسوتان دوران دفاع مقدس: با حضور در محل کار یا محل زندگی ایشان.  

- شعرخوانی: در این بخش شاعران استان، اشعاری را درباره دفاع مقدس و موضوعات پیرامون آن قرائت می کنند.

- معرفی و قرائت وصیت خوانی شهید: در این آیتم با تکیه بر همزمانی سالروز شهادت یک شهید با ایام هفته دفاع مقدس، آن شهید به عنوان سوژه این بخش انتخاب می شود. نحوه پرداخت به این سوژه نیز بدین ترتیب است که یک هنرمند در فضایی نورپردازی شده و هنری به طراحی چهره شهید مشغول است و با استفاده از نریشن نیز به معرفی شهید و بازخوانی وصیت نامه وی پرداخته می شود.  

- معرفی کتاب: در هر برنامه یک کتاب پیرامون دفاع مقدس توسط یک کارشناس ثابت معرفی خواهد شد.

- اقتصاد مقاومتی: در این آیتم با نخبگان بسیجی، پیرامون طرح های اجرا شده در حوزه اقتصاد مقاومتی بحث و گفتگو خواهد شد.

- از وله ها و کلیپ های کوتاه حماسی در فواصل برنامه استفاده خواهد شد.

«خاکریز» به تعداد 7 برنامه 40 دقیقه ای تولید و در ایام هفته دفاع مقدس هر روز راس ساعت 20:30 از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) پخش خواهد شد. تکرار برنامه نیز در ساعت 13:00 روز بعد پخش خواهد شد. پخش اولین قسمت این ویژه برنامه 31 شهریور خواهد بود.

سال تولید: 1395

تهیه کنندگی و کارگردانی ویژه برنامه «خاکریز» را «احمد نیک فرجام» برعهده دارد. سایر عوامل تولید برنامه عبارتند از:

نریتور: بهنام عباسیان

تصویربردار و نورپرداز: محمد مهربان، مرتضی معتمدی راد   

صدابردار: امیر زارعی

تدوینگر و گرافیست: عبدالله اسماعیلی

نویسنده: احمد نیک فرجام