جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

خانواده مهم ترین عامل در گذران اوقات فراغت کودکان - نمایش محتوای خبر

 

 

خانواده مهم ترین عامل در گذران اوقات فراغت کودکان

خانواده مهم ترین عامل در گذران اوقات فراغت کودکان است.

کودکان و نوجوان در اوقات فراغت خود باید فعالیت هایی را انجام دهند که به آن علاقه دارند وبه تخلیه ی هیجانات خود بپردازند .

فرشته کریمی زاده، مشاور کودک و خانواده درخصوص اوقات فراغت کودکان ونوجوانان گفت:مهم ترین نکته درباره ی اوقات فراغت کودکان ونوجوانان این است که آن ها را به زور به کلاس های آموزشی نفرستیم و آن ها را وادار به گذراندن جهشی یک پایه ی جدید نکنیم وبهتراست آن ها در اوقات فراغت خود به فعالیت هایی بپردازند که به آن علاقه دارند.

کریمی زاده افزود: برای مثال بگذاریم آن ها با همسالان خود بازی کنند و به تخلیه ی هیجانات خود بپردازند چرا که تخلیه نشدن افراد در سنین کودکی و نوجوانی باعث ایجاد مشکلات روحی در دوران جوانی و بزرگسالی می شود.

وی ادامه داد: کلاس های تابستانی باید مطابق علایق کودک ونوجوان باشد و فرستادن آن ها به کلاس های ورزشی وهنری مطابق با علایق کودک می تواند در تخلیه روانی کودک و نوجوان نقش بسزایی داشته باشد. 

کریمی درباره ی برنامه های تلویزیونی برای کودکان ونوجوانان گفت: برنامه های کودک ونوجوان تلویزیون برای آن ها مناسب است و تماشای آن ها برای کودکان و نوجوانان می تواند مفید و آموزنده باشد اما تماشای زیاد تلویزیون نباید مانع فعالیت های بدنی و تخلیه ی هیجانات کودکان و نوجوانان شود.

این مشاور خانواده ضمن تاکید بر تفریحات دسته جمعی همراه با خانواده و فامیل کودکان و نوجوانان اذعان کرد: باتوجه با این که امروزه بیشتر خانه ها کوچک و آپارتمانی هستند رفتن به طبیعت و فضاهای باز در بهتر شدن روحیه کودکان و نوجوانان بسیار موثر است.

 وی درباره بازی های کامپوتری اظهار کرد: کودکان ونوجوانان در طول روز نباید بیشتر از یک ساعت بازی کامپیوتری کنند چرا که بازی کردن زیاد با کامپوتر اثرات نامناسبی بر روح وروان کودکان و نوجوانان دارد و مانع از انجام فعالیت بدنی و ورزشی آنها می شود.  

این مشاور خانواده همچنین نقش خانواده ها را در گذراندن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان بسیار موثر دانست ودر این خصوص توضیح داد: بازی کردن والدین با کودکان هم باعث تخلیه انرژی آن ها و هم باعث نظارت مستقیم آن ها روی کودکان و نوجوانان و جلوگیری از رفتاری های پر خطر آن ها می شود.

منبع: وب سایت خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران