رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

خانواده ایرانی، کالای ایرانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانواده ایرانی، کالای ایرانی

Loading the player...

 

مردم یک جامعه زمانی که به کالا یا خدمتی نیاز داشته باشند در قبال آن پول پرداخت می کنند. عرضه کنندگان کالا و خدمت نیز با پول هایی که دریافت می کنند، کسب و کار خود را گسترش می دهند و اوضاع اقتصادی و اجتماعی خود را بهبود می بخشند. با پیشرفت محیط کسب و کار عملا ثروت ملی افزایش می یابد و قدرت خرید مردم نیز بالا می رود. این چرخه هر مقدار که گسترش یابد و تکرار شود؛ به آبادانی و پیشرفت کشور خواهد انجامید. اما اگر پول و سرمایه مردم به عنوان کلیدی ترین عنصر چرخه اقتصادی در راه درست خرج نشود و به جیب دیگران برود، این چرخه از کار خواهد افتاد که نتیجه آن چیزی جز ویرانی چرخه اقتصادی ایران نخواهد بود.

یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی «حمایت از تولید داخلی و مصرف کالاهای ایرانی» است. هر خانواده ایرانی باید به این امر واقف باشد که مصرف کالای وطنی و حمایت از تولیدات داخل، آخر الامر به پویایی اقتصاد و به فعال شدن چرخه‌ تولید خواهد انجامید که از پرتو آن، اشتغال ایجاد شده و در نتیجه بیکاری از جامعه رخت برخواهد بست. با فعال شدن بخش صنعت، سایر بخش‌ها نیز از رکود و کم تحرکی نجات خواهند یافت. ولی اگر رویکرد جامعه معطوف به استفاده از کالای خارجی حتی در سطح ناچیزی باشد، تولید داخل از عرصه رقابت باز داشته شده و در نهایت به تعطیلی مراکز تولیدی و افزوده شدن بیکاران و بالارفتن قیمت ها، بروز ناهنجاری ‌ها و از هم گسستن بنیادهای جامعه منجر خواهد شد. لذا نهادینه شدن حمایت از تولید ملی در خانواده‌ها با باید تبدیل به فرهنگ شود.

در این میان، زنان خانواده نیز نقش تأثیرگذاری را در اصلاح الگوی مصرف و حمایت از تولیدات داخلی دارند. آنها می‌توانند در خرید لوازم مورد نیاز زندگی، تولید داخلی را جایگزین کالای خارجی کنند.اجناس ایرانی در اغلب موارد کیفیتی مشابه و بلکه بهتر از کالای خارجی دارد؛ اما چون خرید جنس خارجی در فرهنگ عمومی جا افتاده و نوعی کلاس محسوب می‌شود اکثر خانواده‌ها با صرف هزینه بیشتر کالای خارجی را انتخاب می‌کنند. مادران با مصرف کالای ایرانی می‌توانند ذائقه خانواده را به سمت کالای داخلی تغییر دهند و این موضوع را در میان فرزندان خود فرهنگ‌سازی کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم آذربایجان در تاریخ 29 بهمن 1393 درخصوص ضرورت مصرف محصولات داخلی می فرمایند: «یک نکته‌ دیگری که این بیشتر به مردم مربوط می شود، مصرف محصولات داخلی است که من بارها در سخنرانی ‌های اوّل سال و غیر آن تکرار کردم، الان هم به شما عرض می کنم: محصولات داخلی را مردم مصرف کنند؛ نروند دنبال این نشانه‌ها. حالا مُد شده است بگویند «بِرَند» است، بِرَند فلان؛ بِرَند چیست! بروید سراغ مصرف تولیدات داخلی. آن چیزهایی که مشابه داخلی دارد، متعصّبانه و با تعصّبِ تمام، ملّت ایران، خارجیِ آن را مصرف نکنند. این را من فقط برای یک عدّه‌ خاص نمی گویم؛ خب بله، وقتی ما می گوییم، یک عدّه متدیّنین فوراً گوش می کنند حرف را، پیغام هم می دهند فلان چیز را که خارجی است بخریم؟ فلان چیز را نخریم؟ . من فقط برای متدیّنین و افرادی که برای حرف ما حجّیّت شرعی قائلند، این را نمی گویم؛ من این حرف را برای هرکسی می گویم که به ایران علاقه‌ مند است، به آینده‌ کشور علاقه ‌مند است، به فکر بچّه ‌های خودش است که بنا است فردا در این کشور زندگی کنند».