سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

خانه پردلی - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

خانه پردلی

خانه پردلی


 

یکی از خانه های قدیمی که نمونه بارز و چشمگیر منازل سنتی در مناطق نیمه کویری است «خانه پردلی» بیرجند است.

فضای ورودی این بنا را سردری با نقوش آجری برجسته ظریف نشان می دهد، سقف این سردر به صورت قوس تیز کار شده و بعد از عبور از درگاه، فضایی به شکل مربع قرار دارد که سقف آن به صورت گنبد عرقچین است که پوشش مزبور از زیر سقف با رنگ های مختلف که در مرکز آن تبدیل به ستاره می شود آذین شده این مکان هشتی منزل محسوب شده و راه پله ای هم در آن وجود دارد که فضای اتصال به پشت بام است.

بعد از هشتی دالان قرار دارد که راه ورود به میانسرا از طریق همین عنصر صورت می گیرد.

کف میان سرا پایین تر از کف دالان و هشتی قرار گرفته و معماری آن شامل اتاق های اطراف، نمای ستونها و آب نمای آن است.

قسمت اصلی صحن مربوط به ستون هایی می شود که از زیر سقف پیش ایوان شروع شده و به کف صحن می رسد این فرم بیان کننده اسلوب معماری ترکی می باشد که از کشور روسیه الهام گرفته شده است. ستون های به کار رفته در این منزل دارای شالی مدور و پاستون هایی به صورت مربع است که سه قوس هلالی این ستون ها را به هم مرتبط کرده و شکل زیبایی به وجود آورده است. در روی این قوس های هلالی دو کتیبه که مضمون لا حول ولا قوة الاباالله دارد، قرار گرفته است.

بالای بام پیش ایوان نیز از تیغه های آفتاب شکن استفاده شده و در مصالح به کار رفته در ستون های مزبور از داخل گچ و از بیرون به وسیله آجرهای هلالی کوچک برای فرم دادن به آن استفاده شده است. اتاق بالا خانه این منزل در پشت 2 ستون قرار گرفته که داخل آن تعدادی طاقچه های تزئینی به کار رفته و بیشتر تزئینات آن مربوط به بدنه خارجی آن است که تزئینات مزبور شامل گچبری های مختلف گل و گیاه که در یک کتیبه مثلثی شکل گرد هم آمده اند، می باشد و این عناصر در روی سردر و پنجره ها به کار رفته و دو نیم ستون نیز در کنج دیوارهای پیش ایوان تعبیه شده است.

اتاق های دیگر این منزل شامل اتاق پنج دری است که در سمت شرقی میانسرا قرار گرفته و سردری با قوس هلالی دارد که به طور کلی این اتاق شامل مواردی چون طاقچه، طاق نما و پستو می شود سقف این اتاق به صورت کلیل آذری و پنجره به کار رفته در آن به شکل مشبک می باشد. اتاق دیگر در سمت غربی میانسرا واقع است که ورودی آن از طریق یک دالان صورت می گیرد، اتاقی است که بسیار ساده و فقط یک رف تزئینی در بدنه دیوار آن به وجود آمده و سقف این اتاق به صورت کلیل آذری و پنجره های آن نیز مشبک می باشد.

طبقه هم کف زیر پیش ایوان این منزل شامل انباری کوچک در بدنه شرقی میانسرا و2 اتاق کنار آن است که یکی از اتاق ها دارای سقف هلالی و طاقچه دار می باشد که یک پنجره در آن تعبیه شده است، اتاق دیگر نیز دارای مساحت کم و سقف آن به صورت هلالی کار شده است و نشیمن گاه تابستانی بوده است. سرویس بهداشتی این منزل نیز در جبهه جنوبی میانسرا واقع شده که به صورت دستشویی و حمام بوده و در حال حاضر این قسمت تغییر پیدا کرده و از حالت قبلی خود خارج شده است. زیر زمین منزل در سمت غربی میانسرا واقع شده که فضای ارتباطی به آن از طریق یک رشته پلکان صورت می گیرد که سقف هلالی دارد و طاقچه های متعددی در آن به وجود آمده است.

آشپزخانه از دیگر قسمت های این منزل به شمار می رود که در کنج شمالی میانسرا واقع شده و سکوهای مختلفی دارد که طاقچه هایی در بالای آن ایجاد شده است.

منزل پردلی با مشخصات فوق نمایانگر یک منزل سنتی است که مصالح به کار رفته در آن آجر، گچ و آهک می باشد.

خانه پردلی مربوط به دوره قاجار است و در بیرجند،  محله چهاردرخت ـ خیابان شهید منتظری واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.