جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

خانه صنایع دستی روستای کوشه سفلی - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

خانه صنایع دستی روستای کوشه سفلی

خانه صنایع دستی روستای کوشه سفلی


Loading the player...

 

صنایع دستی به‌ عنوان یک هنر و صنعت که ریشه در آداب، رسوم و سنت‌های مردم کشور دارد، همواره در قرون متمادی برای اکثریت مردم و به ویژه روستاییان و عشایر، منبع کار و درآمد بوده و نقش مهمی در تامین معاش و اقتصاد خانوارها ایفا نموده است.

صنایع دستی به دلیل فراوانی مواد اولیه و ارزانی و سهولت دسترسی به آنها، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری بالا، نداشتن آلایندگی زیست محیطی و ارزش افزوده بالا می‌تواند بهترین گزینه برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال باشد؛ به ویژه در مناطقی همچون استان خراسان جنوبی که با بحران کم آبی و خشکسالی های چندین ساله مواجه است. ضمنا به دلیل ارتباط تنگاتنگ صنایع دستی با صنعت توریسم، توجه به این بخش می‌تواند برای جلب و جذب گردشگران به منطقه سودمند باشد.

با توجه به خشکسالی های چندین ساله و کمبود آب در روستای کوشه سفلی شهرستان خوسف، احیای صنایع دستی به عنوان راهکاری برای درآمدزایی و مقابله با بحران خشکسالی مد نظر قرار گرفته و به ابتکار دهیار جوان روستا با جمع آوری سرمایه های اندک مردم و بدون دریافت هیچ گونه وامی، چندین کارگاه را در منزلی قدیمی که خانه مادربزرگش بوده است دایر کرده و برای 17 خانم و 3 آقا شغل ایجاد شده است. 

خانه صنایع دستی روستای کوشه سفلی با هدف تولید و ایجاد اشتغال، احیای صنایع دستی و سنتی فراموش شده، احیای روستا، مهاجرپذیر شدن و بازگشت مردم روستا (که به دلیل خشکسالی های چند ساله به شهرها مهاجرت کرده بودند) ایجاد شده است.

یکی از مزیت های خانه صنایع دستی روستای کوشه سفلی تنوع کار و محصولات تولیدی است؛ به نحوی که با همکاری پیشکسوتان و هنرمندان روستا کارگاه های: سفالگری، جاجیم بافی، قالی بافی، پارچه بافی، نگینسازی، پخت نان محلی، عرقگیری فعال شده است و سالانه ضمن جذب گردشگران، منبع درآمد مناسبی برای اهالی این روستا ایجاد کرده است.

نکته جالب در این کارگاه این است که از ظرفیت ها و استعدادهای بومی منطقه استفاده شده  و حتی برای تهیه مواد اولیه برخی کارگاه ها از جمله گوهرتراشی و سفالگری از سنگ ها و خاک های روستاهای اطراف استفاده شده می شود.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.