سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

خانه اعتمادی نیا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خانه اعتمادی نیا

Loading the player...

« خانه تاريخي اعتمادي نيا» از بناهاي اواخر دوره قاجاريه است که روي تپه اي به صورت پلکاني ساخته شده و تنها خانه اي است که از 3 معبر در 3 ضلع مختلف قابل دسترسي است .

این خانه دارای قسمت های مختلفی همچون سردر رودی ، هشتی ، دالان ، ایوان ، حیاط مرکزی و اتاق هایی در اطراف حیاط مرکزی است .

 در ضلع غربي اين بنا 2 طبقه وجود دارد که دسترسي به طبقه هم کف آن از داخل حياط امکان پذير است و از طبقه بالا به عنوان فضاي تشريفاتي و براي ميهمانان ويژه استفاده مي شده است.

يکي از ويژگي هاي جالب توجهي که در بناي خانه تاريخي اعتمادي نيا وجود دارد ، رعايت شدن اصل محرميت است و اين خانه هم مثل خيلي از خانه هاي تاريخي ايران به نحوي ساخته شد که با وجود پلکاني بودن ، نه به خانه هاي مجاور ديد دارد و نه خانه هاي مجاور بر فضاي آن اشراف دارد .

تزئينات این خانه بيشتر آجرکاری های متعلق به دوره پهلوي است که در سردر ورودی و حیاط مرکزی دیده می شود . قوس های کلیل در داخل ایوان و داخل دالان خانه است . 

اختلاف ارتفاع کوچه و شیب محل ساختاری جالب را برای این خانه رقم زده است؛ به طوری که جبهه شمالی و جنوبی این بنا به صورت دو طبقه است، ولی جبهه شمالی از داخل حیاط به صورت یک طبقه و از داخل کوچه به صورت دو طبقه دیده می شود .

این خانه تاريخي در سال 1380 با شماره 4665 توسط اداره کل میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

خانه تاريخي اعتمادي نيا هم اکنون به همت آقای صادقی به موزه مردم شناسی تبدیل شده است که بیشتر آثار این موزه توسط خود آقای صادقی جمع آوری شده است .