جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

خالی شدن ۳۸ درصد روستاهای خراسان جنوبی در ۱۵ سال گذشته - نمایش محتوای خبر

 

 

خالی شدن ۳۸ درصد روستاهای خراسان جنوبی در ۱۵ سال گذشته

در ۱۵ سال گذشته ۳۸ درصد روستاهای استان خراسان جنوبی در اثر خشکسالی و بی توجهی مسئولان، خالی از سکنه شدند.

۳۸ درصد روستاهای خراسان جنوبی در ۱۵ سال گذشته خالی از سکنه شده اند.

نظر افضلی، نماینده مردم شهرستانهای نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: در ۱۵ سال گذشته ۳۸ درصد روستاهای استان خراسان جنوبی در اثر خشکسالی و بی توجهی مسئولان، خالی از سکنه شدند.

نظر افضلی در نشست علنی روز سه شنبه (16 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با اشاره به اینکه صبر، قناعت و نجابت مردم خراسان جنوبی در مقابل شرایط اقتصادی، بی توجهی ادامه دار مسئولان و شرایط بحرانی استان موجب بی عدالتی در تقسیم بودجه ها شده است، گفت: با وجود به اینکه خراسان جنوبی مساحت قابل توجهی از کشور را تشکیل می دهد،  ولی حدود نیم درصد از سهم تولید ناخالص ملی را دریافت می کند و جایگاهش در بین سایر استانها، سی و یکم است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور محسوب شده و 86 درصد مساحت  آن را بیابان ها تشکیل می دهد، افزود: در این میان 53 درصد مساحت آن درگیر پدیده فرسایش بادی است و این امر چهار برابر متوسط کشور است.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مداومت 18 ساله خشکسالی جدید، زلزله 18 ریشتری خاموش محسوب شده و موجب خالی شدن سکنه 38 درصد روستاهای استان در 15سال گذشته شده است، گفت: خالی شدن مرزها در استان به دلیل مشکلات شدید اقتصادی بسیار تشدید شده است و این امر زنگ خطر جدی برای امنیت کشور خواهد بود.

افضلی افزود: برای ممانعت از تخلیه روستاها و نقاط مرزی و ایجاد رشد جمعیتی بیش از 5/1 درصد، مستلزم رشد اقتصادی 4 درصد در استان است که متاسفانه هم اکنون رشد اقتصادی منفی است.

وی با اشاره به اینکه در نهبندان و سربیشه بحران بسیار جدی وجود دارد و اگر چاره اندیشیده نشود، در 10 سال آینده این مناطق دچار فاجعه می شوند، گفت: در 20 سال اخیر متوسط بارندگی نهبندان از 200 میلیمتر به 50 میلیمتر کاهش یافته لذا به نظر می رسد شدیدترین خشکسالی کشور در نهبندان و سربیشه تجربه می شود.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توزیع ناعادلانه درآمدهای ملی در کشور، برخلاف قانون اساسی و عدم توجه مسئولان، این مناطق را به بحران رسانده است، افزود: بیشترین و بی نظیرترین ذخایر عظیم مواد معدنی دراین حوزه است و مرز طولانی مشترک با افغانستان در کنار بالاترین ضریب امنیتی کشور، بهترین شرایط را برای سرمایه گذاری در حوزه صنعت و فعالیت های اقتصاد مقاومتی ایجاد می کند؛ ولی بی توجهی محض مسئولان در دولت های مختلف موجب شده با وجود شدیدترین خشکسالی، هنوز70 درصد مردم پرتلاش این منطقه در بخش کشاورزی و دام پروری با مداومت خشکسالی و عدم ورود دولت ها در بخش صنعت مواجه باشند.

افضلی با اشاره به اینکه 70 درصد مردم این مناطق در فقر مطلق زندگی می کنند و صرفا از گنج معدنی، تنها رنج آن را تحمل می کنند، گفت: همین امر موجب بوجود آمدن پایین ترین نرخ رشد جمعیت معادل80/0 درصد در شهرستان نهبندان شده است.

وی با بیان اینکه در سال 1378 رهبر معظم انقلاب به شهرستان نهبندان سفر کردند و طرح توسعه نهبندان مطرح شد افزود: متاسفانه به فرمایشات ایشان توجه نشد و امسال طرح توسعه نهبندان از ردیف اعتباری خارج شد.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حدود 30 درصد آب مصرفی منطقه از قنوات تامین می شود و 35 درصد قنوات در طی 5 سال گذشته خشک شده در حالی که بودجه احیا قنوات اندک است.

افضلی، تسریع در گازرسانی به شهرستان نهبندان و روستاهای منطقه را از وزیرنفت خواستار شد و از وزیران نیرو و جهاد کشاورزی اقدام سریع برای حل مشکل آب و انتقال آب، اصلاح الگو کشاورزی و آبیاری، حذف سهم آورده در طرح های کشاورزی، تامین زیر ساخت های برق منطقه و لحاظ گرمسیری بودن منطقه را خواستار شد.

وی، بر رایزنی وزیر امورخارجه با مسئولان افغانستان برای بازگشایی مجدد بازارچه دوکوهانه با توجه به سرمایه گذاری 20 میلیاردی در این بازارچه تاکید کرد و گفت: تامین زیرساخت های درمانی و پیگیری اختصاص سهمیه ویژه کنکور دانشجویان بومی پزشکی و دندان پزشکی را از وزیر بهداشت و درمان خواستاریم.  

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی تسریع در احداث راه آهن و 2بانده کردن محور ترانزیتی سربیشه، با توجه به ظرفیت اقتصادی منطقه، وجود بازارچه مرزی و حدود 300 کیلومتر راه خاکی را از وزیر راه و شهرسازی خواستار شد.  

افضلی همچنین ضمن درخواست راه اندازی پادگان نیمه کاره نهبندان از وزیر دفاع، تبدیل فرمانداری نهبندان به فرمانداری ویژه را از وزیر کشور خواستار شد.

وی از وزیر آموزش و پرورش هم خواست به وضعیت معیشتی معلمان و افزایش حق مرزی فرهنگیان رسیدگی کند.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ