رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

خارج شدن 12 قنات شهرستان بیرجند از مدار مصرف - نمایش محتوای خبر

 

 

خارج شدن 12 قنات شهرستان بیرجند از مدار مصرف

12 قنات شهرستان بیرجند از مدار مصرف خارج شد.

12  قنات شهرستان بیرجند به دلیل شدت خشکسالی و آلودگی ناشی از کاهش مقدار آبدهی، از مدار مصرف خارج شد.

صفوی نژاد، مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند گفت: این قنات ها آب شرب 6 روستای بیرجند را تأمین می کردند که اکنون به دلیل پایین آمدن کیفیت آب، با مجوز مرکز بهداشت از مدار مصرف خارج شدند.

صفوی نژاد افزود: با آلوده شدن و غیر قابل مصرف شدن آب این قناتها، تعداد روستاهای نیازمند به آبرسانی سیار در شهرستان بیرجند از 96 به 102 روستا افزایش یافت.

وی پیش بینی کرد با تشدید آثار خشکسالی در خراسان جنوبی و شهرستان بیرجند، تعداد روستاهای نیازمند آبرسانی سیار در این شهرستان تا پایان امسال به 120 روستا برسد.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند با بیان اینکه آب مورد نیاز روستاهای بیرجند از 27 حلقه چاه عمیق و دستی تأمین می شود گفت: در برخی مناطق این شهرستان آبدهی چاهها از 45 به نیم لیتر در ثانیه کاهش و در مجموع آبدهی چاه ها در برخی مناطق بیرجند  50 درصد کاهش یافته است.

آقای صفوی نژاد با اشاره به شناسایی 446 مورد کنتور غیر مجاز آب در شهرستان بیرجند افزود: از این تعداد 29 مشترک تعیین تکلیف و انشعاب غیر مجاز آن ها قطع شد و بقیه در دستور رسیدگی قرار دارد.

به گفته مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند بیشترین تخلف کنتورهای غیر مجاز در روستاهای حاجی آباد، امیرآباد، چهکند و دستگرد بیرجند صورت می گیرد که برای حل مشکل با دهیاری های این روستاها مکاتباتی انجام شده است و در صورت حل نشدن مشکل، نسبت به قطع آب متخلفان اقدام می شود.

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی