سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

حکم سفر تحصیلی و شغلی در ماه رمضان - نمایش محتوای رمضان

 

 

حکم سفر تحصیلی و شغلی در ماه رمضان

Loading the player...

 

درخصوص حکم سفر تحصیلی اختلاف فتوا وجود دارد. رهبر معظم انقلاب در این خصوص به مقلدین خود اجازه داده اند که به مراجع دیگر رجوع کنند. بنابراین دانشجویی که به خاطر تحصیلش سفر می کند می تواند احتیاط نماید (که مشکل است یعنی باید روزه را بگیرد و قضای آن را هم به جای آورد و نماز را بخواند و قضای آن را نیز به جای آورد) و یا اینکه می تواند بر اساس شرایط عدول، به مرجع تقلید دیگری که  فلاعلم است (یعنی بعد از رهبر معظم انقلاب آن را اعلم تشخیص داده ) مراجعه کند که البته در این خصوص نیز بسته به اینکه هر روز برای تحصیل سفر می کند و یا چند روز در هفته حکم سایر مراجع نیز متفاوت است.

برای تمام بودن نماز و صحت روزه لازم است عرفاً سفر، شغل یا مقدمه شغل او محسوب شود؛ خواه با چند سفر باشد یا با یک سفر طولانی، مانند کسی که یک مسیر دریایی طولانی را برای شغل خود طی می کند. برای آنکه عرفاً سفر را سفر شغلی بدانند سه چیز معتبر است: الف) قصد انجام سفر شغلی. ب) شروع سفر شغلی. ج) قصد استمرار انجام سفر شغلی.

درخصوص فردی که برای کارشان سفر می کند؛ ولو موقت باشد مثلا برای یک ماه هر روز رفت و آمد کند نماز او کامل و روزه اش صحیح است. ولی اگر هفته ای یکی دو روز می رود این سفر باید 3 تا 4 ماه ادامه داشته باشد، ولی اگر هفته ای دو یا سه روز سفر کند دو ماه مسافرت هم کفایت می کند. بنابراین بستگی به این دارد که میزانی که در سفر است مقدار متنابعی باشد که بگویند فرد به خاطر کارش سفر می کند.

در این اثر حجت الاسلام والمسلمین رضایی از اعضای دفتر استفتائات مقام معظم رهبری به تبیین حکم سفر تحصیلی و شغلی در ماه رمضان می پردازد.