رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

حماسه حسینی - نمایش محتوای صدا

 

 

حماسه حسینی

تاسوعا و عاشواری حسینی ازمهم‌‌ترین روزهای تاریخ اسلام برای شیعیان است. به ویژه روز عاشورا که در آن امویان لحظات سختی را برای پسر رسول خدا(ص) رقم زدند. حسین (ع) در این روز همراه بایارانش تمام زندگی خود را فدای خدا و دینش کردند و اسلام را با خون خود زنده نگه داشتند

ویژه برنامه"حماسه حسینی" به صورت زنده در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی پخش خواهد شد. هدف از تولید این برنامه "زنده نگه داشتن قیام امام حسین (ع) در اذهان عمومی، ترویج فرهنگ عاشورایی در جامعه و پوشش مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا در سطح استان" است. دو نفر گوینده آقا و خانم در برنامه حضور دارند که در فضایی متناسب با ایام محرم قرائت متن برنامه، تعامل با مخاطبان و ارتباط بین بخش های مختلف برنامه را بر عهده خواهند داشت.

آیتم های برنامه به شرح ذیل می باشد:

- آرم: با بهره گیری از موسیقی متناسب با محرم تولید خواهد شد.

- کارشناس: در هر برنامه بخش های کوتاه کارشناسی از علمای استان مانند: نماینده محترم ولی فقیه در استان، یکی از علمای اهل سنت و ... ضبط و پخش خواهد شد. در صورت لزوم از کارشناسی علمای کشوری نیز در برنامه استفاده می شود.

- گزارش: یک یا دو گزارشگر (خانم و آقا) در جمع عزاداران حضور دارند و به انعکاس مراسم عزاداری مردم بیرجند در تاسوعا و عاشورای حسینی می پردازند.

- ارتباط با گزارشگران شهرستانها: جهت اطلاع رسانی و انعکاس مراسم عزاداری شهرستانها با خبرنگاران شهرستانها ارتباط برقرار خواهد شد.

- ارتباط با گزارشگران استان های دیگر: با گزارشگران استان های دیگر به ویژه اماکن مذهبی مانند شیراز، مشهد و قم ارتباط تلفنی برقرار می شود.

- شعرخوانی: از اشعار شعرای عاشورایی استان در فواصل برنامه استفاده مـی شـود. این اشعـار از قبل ضبط شده و با افکت و موسیقـی

مرتبط همراه است.

- واکس پاپ: صدای مردم در موضوع "عاشورا و درس های آن و عشق و ارادت مردم به ساحت مقدس امام حسین (ع)" به صورت واکس پاپ تولید و در فواصل برنامه پخش می شود.

- بسته صوتی: بسته های صوتی همراه با موسیقی، افکت و کلام بزرگان از جمله حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در برنامه وجود دارد.

- نوحه خوانی و مرثیه سرایی و عزاداری: در فواصل برنامه از موسیقی محرم و نوحه خوانی و ... استفاده می شود.

- تلفن ها و پیامک های مخاطبان: به منظور تعامل بیشتر با مخاطبان از تلفن ها و پیامک های آنان در طول برنامه استفاده می گردد.

- رویکردهایی که در این برنامه مدنظر قرار می گیرد عبارتند از: رویکرد حماسی و معرفتـی بر رویـکرد عزاداری و عاطفـی غالب است (شور همراه با شعور)، محتوای برنامه در جهت اهداف قیام (همچون: امر به معروف و نهی از منکـر، آزادی و عدالت طلبی مبتنی بر دین مـداری، هدایت گـری، اخلاق مـداری و اصلاح گـری) است، بهره گیری از کلام امـام حسین (ع) و بزرگان دین در رابطـه با عاشـورا، پرهیز از مطالب تحریف شده و بیان مطالب مستدل و مستند، پرهیز از پخش نوحه های نامناسب و غیررسانه ای، تأکید بر نقش مسـاجد، تکایا و هیات های مذهبی در احیا و پاسداشت فرهنگ عاشورا، الگوسازی برای جوانان با الهام از سیره امام حسین (ع) و بیان نقش جوانان در عاشورا، توسعه و ترویج فرهنگ اسلام ناب با ترویج فرهنگ عاشورایی در میان مخاطبان، ترویج فرهنگ "ایثار و شهادت، تقویت روحیه عزت طلبی، ظلم ستیزی و مقاومت در برابر دشمنان، افزایش آگاهی مخاطبان نسبت به نقش واقعه کربلا در حفظ دین اسلام"، بررسی عبرت های عاشورا در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، بررسی ابعاد شخصیتی و ویژگی ها و فضایل امام حسین (ع)، حضرت زینب (س)، امام سجاد (ع)، حضرت ابوالفضل (ع) و حضرت علی اکبر(ع)، بررسی رازهای ماندگاری و جاودانگی حماسه عاشورا، بررسی نقش زنان در قیام عاشورا، بررسی فلسفه عزاداری، آسیب پذیری مجالس سوگواری و رسوم نادرستی که به فرهنگ عاشورا لطمه می زند، تاکید بر اقامه نماز ظهر عاشورا و اطلاع رسانی در این خصوص.

مدت زمان برنامه حماسه حسینی  120دقیقه است و درروز تاسوعا وعاشورا (28و29 شهریور ) تولید و پخش خواهد شد. شما مخاطب عزیز می توانید در ساعت 10:00شنونده  این برنامه باشید.

 

 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کنند گی  حماسه حسینی    را « معصومه اسماعیل زاده  ومهدی امیر آبادی   » بر عهده دارند و افراد ذیل نیز در تولید این برنامه او را همراهی می کنند:

گویندگان  : علی جویا و الهام نیک بین

نویسنده  :فاطمه حسینی فر

گزارشگر  : سید مهدی ابراهیمی

صدابردار : نبی ال.. نبی پور ،حمید صفی زاده

تاریخ تولید: 1397