رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

حماسه حسینی - نمایش محتوای صدا

 

 

حماسه حسینی

Loading the player...
حماسه حسینی

اینکه در میان تمامی روزهای قدسی، عاشورا نقطه عطف قرار گرفته است شاید به این دلیل باشد که عاشورا نمایشی عظیم بوده است از تمامی اصول و فروع اسلام. هرچند لحظه لحظه زندگی و سلوک سالار شهیدان، اسلام بوده است، لیکن فشردن همه معارف و اصول و فروع در یک ماه، در یک هفته، یا یک روز را تنها مردی به صلابت حسین (علیه السلام) می تواند و ... این گونه است که آن حماسه ایمانی و تجلی جوهره نابِ خلیفة الله، ماندگار اعصار و جاودانه روزگار می شود و در توالی اعصار و قرون و نسل های پیاپی، برای عضویت در دانشگاه جهاد و شهادت، داوطلب می پذیرد....

عاشقان حسینی در جای جای استان خراسان جنوبی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی با برپایی مراسم سوگواری، سینه زنی و عزاداری، غم و اندوه خود را در مصیبت عظمای شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران و اهل بیت ایشان (علیهما السلام) ابراز می کنند . شبکه استانی صدای خراسان جنوبی نیز تلاش می کند تا گوشه ای هر چند اندک از این شور و شعور و شکوه عزاداری حسینی را منعکس نماید.

«حماسه حسینی» عنوان ویژه برنامه ای است که برای پخش در روزهای تاسوعا و عاشورا پیش بینی شده و محور اصلی «زنده نگه داشتن قیام امام حسین (ع) در اذهان عمومی، ترویج فرهنگ عاشورایی در جامعه و پوشش مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا در سطح استان» است. رویکرد حماسی و معرفتی (شور همراه با شعور) و اهداف قیام همچون امر به معروف و نهی از منکر، آزادی و عدالت طلبی مبتنی بر دین مداری، تقویت روحیه عزت طلبی، ظلم ستیزی و مقاومت در برابر دشمنان در برنامه مورد توجه قرار خواهند گرفت.

مدت زمان برنامه 110 دقیقه است و به تعداد 2 برنامه و به صورت زنده تولید و پخش خواهد شد.

کارشناس برنامه در همان دقایق اولیه در استودیو حضور داشته و به بیان مطالب کارشناسی می پردازد. دو نفر گزارشگر در جمع عزاداران حضور دارند و به انعکاس مراسم عزاداری مردم بیرجند در تاسوعا و عاشورای حسینی می پردازند. در روز تاسوعا گزارشگران در محل حسینیه امام رضا (ع) و مصلای المهدی (عج) حضور خواهند داشت و در روز عاشورا نیز گزارش هایی از محل قتلگاه بیرجند تهیه خواهند کرد.

جهت اطلاع رسانی و انعکاس مراسم عزاداری شهرستان ها با خبرنگاران شهرستان ها ارتباط برقرار خواهد شد و با گزارشگران استان های دیگر به ویژه اماکن مذهبی مانند شیراز، مشهد، قم و زنجان ارتباط تلفنی برقرار می شود.

قرائت اشعار آیینی توسط شاعر عاشورایی، نوحه خوانی و مرثیه سرایی و عزاداری و پخش تلفن ها و پیامک های مخاطبان نیز از دیگر بخش های برنامه خواهد بود.

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 9 صبح روز تاسوعا و عاشورای حسینی ( 1 و 2 آبان ماه) شنونده این ویژه برنامه از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) باشید .

تاریخ تولید: 1394

تهیه کنندگی ویژه برنامه تاسوعا را «تکتم اعتبار» و ویژه برنامه عاشورا را « راضیه دیانت کار » برعهده دارد . سایر عوامل تولید این ویژه برنامه عبارتند از :

مجری : مسعود حسنی ، الهام نیک بین ، فرنود فولادی

نویسنده : فاطمه حسینی فر

گزارشگران : سید مهدی ابراهیمی و  خبرنگاران آزاد شهرستانها

صدابردار : محسن خجسته ، محمد حسین برهانی